İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yabancı Arkadaş Edinmenin En Güzel Yolu: PenPal

Yazıma, başlığına yabancı arkadaş edinmenin en güzel yolu diye yazdığım penpal nedir, diye başlamak istiyorum. Pen pal, hobi olarak mektuplaştığınız, ancak tanışmadığınız biri anlamına gelir. Türkçe çevirisini ise kalem arkadaşı veya mektup arkadaşı olarak yapabiliriz. Penpal sistemi ile hiç tanımadığınız insanlarla (özellikle yabancı ülkelerde yaşayanlarla) arkadaş olabilir, birbirinize mektuplar yazabilirsiniz. Bunu hem klasik mektup yöntemiyle yapabilir hem de email veya çeşitli pen pal platformlarında yapabilirsiniz. Penpal sitelerinden veya herhangi bir şekilde bulduğunuz yeni arkadaşınızla konuşurken öğrenmekte olduğunuz bir dili geliştirebilir ve yeni bir kültürü tanıma fırsatını bulabilirsiniz.

Mektup arkadaşlığınızı (pen pal) klasik mektup şeklinde yaparsanız buna İngilizce’de snailmailing deniyor. Snail’in Türkçe karşılığı salyangoz. Snailmailing’e de, mektuplar 1-2 ay gibi uzun sürelerde -yavaş- gittiği için salyongoz mektuplaşması veya salgongoz postası diyebiliriz (bence). Bu tür mektuplaşma uzun bir zaman dilimine yayıldığından mektuplara gösterilen özen ve yüklenilen anlam doğal olarak bir hayli yüksek oluyor.

Mail yoluyla mektuplaşma ise daha hızlı olmasına rağmen bazen oldukça özensiz yazılarla karşılaşabilir veya fazla hız sizde ters etki yapabilir ve mektup arkadaşınızdan sıkılabilirsiniz. Yine de benim favori mektuplaşma aracım mail aracılığıyla yaptıklarımdır. (Posta/kargo ile uğraşmak Türkiye şartlarında çok yıpratıcı azizim.)

Bir diğer olanak ise eski zamanların yaygın kullanılan sitelerinden penpal siteleri. Bu sitelerin isimlerinde penpal ibaresi geçmesine rağmen birbirinize mektup gönderebilecek birilerini bulabilmeniz zor. Çünkü günümüz insanı anlık mesajlaşmaya oldukça fazla alışmış durumda ve bu sitelerde de normal WhatsApp, İnstagram konuşmaları yapmanız büyük olası. Elbette bunu önlemek adına önlemler alan siteler de mevcut. Şimdi bu sitelerden birkaçını birlikte inceleyelim.

Pen Pal Siteleri

1. İnterpals.net

Listemin ilk sırasına ilk tanıştığım pen pal sitesini aldım. Ancak bu sitenin en popüler pen pal sitesi olması da kendinisini ilk sıraya koydurtacaktı. İnterpals’in en güzel özelliği milyonlara ulaşan kullanıcı sayısında. Fakat biz Türkçe konuşanların çok güzel bir sözü var: nerede çokluk orada bokluk (sanırım burayı sansürlemek gerekiyordu). Tam da bu söze uygun olarak interpals de çizgisini bozanlardan. Benim amacım bu siteden dil öğrenmekti (ki zaten sitenin amaçlarından biri bu), ancak site kullanıcılarının sanal kız/erkek arkadaşı arayışındaki tavırlarını hiç hoş karşılayamıyorum. Öyle ki bir hemcinsimin profilini ziyaret ettiğimde veya bir hemcinsim benim profilimi ziyaret ettiğinde endişe duyduğum oluyor. Bu sitede erkekseniz mesaj kutunuzu siz doldurursunuz, ancak kadın iseniz mesaj kutunuzun dolması için hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur.

İnterpals’te Türkiye’nin birçok kullanıcı tarafından engelli olması da benim gözümde İnterpals için negatif bir görünüm ama engelleyen kullanıcılara da hak vermiyor değilim doğrusu. Türkiyeliler olarak nerede ne yapmamız gerektiğini bir türlü öğrenemedik.

Tüm bunlara rağmen İnterpals’i ilk sıraya yazmamın bir nedeni var: milyonlarca insanın içinden aradığınızı bulacağınız insanlar da var elbette. Ben ingilizcemi geliştirmek amacıyla kullanıyorum bu siteyi ve gerçekten de bunu başarıyorum. Her ne kadar pen pal ruhu dışında kullananlardan olsam da pen pal ruhunda yazanları bulmak da mümkün. Bu yüzden ilk sırayı İnterpals’e ayırdım. Ancak pen pal ruhu sıralaması yapsaydım ilk sırayı kesinlikle aşağıdaki siteye verirdim. Okuyucularım interpals benzeri siteler gibi aramalar yaparken buraya geldilerse aşağıdaki site en iyi seçimlerden biri olabilir.

2. Penpalworld.com

Bu siteyi kullanalı henüz bir kaç gün oldu ama bu siteyi listemin ilk sırasına yerleştirmeliyim diye düşünmüyor da değilim. Neden mi?

1- Sitede tam bir pen pal ruhu hakim.
2- Mesaj sınırlaması mektuplaşmanın anlık mesajlaşmaya dönüşmesini engelliyor. Ki, bu çok önemli bir husus.
3- Kullanıcıların cevap verme oranı İnterpals’e göre bir hayli yüksek.
4- Mektup yazmayı sevdim 🙂
5- Google’a “pen pal” yazsanız ilk sırada bu site çıkar.

Bu gibi nedenlerden dolayı ilk sırayı bu site hakediyor. Size tavsiye edeceğim site de budur. Günlük mesaj hakkının 3 olması da sitenin ayrı bir heyecanlı yanı.

Şimdi ise 2 aylık deneyimimi yazayım. Penpalworld ile birçok arkadaşım oldu. Rehberimin en az 10’da 1’ini bu sitede tanıştığım insanlar oluşturuyor. Hatta burada tanışıp İnstagram’dan yazanlar da oluyor. Mail yoluyla yazıştıklarım da var. Anlayacağınız benim çok işime yaradı. İnterpals’te geri dönüş oranı %5 ise burada %60+. Bu yüzden interpals hesabımı sildim. Artık sadece Penpalworld’ü kullanıyorum.

3. Globalpenfriends.com

Bu site ve bundan sonraki maddelerde yazacağım siteleri kullanmadığım için yazacaklarımı kısa tutacağım.

Bu siteye üye olmadan gördüklerim kadarıyla; sitenin pen pal ruhuna aykırı olmayan bir tasarımı var. Ancak üye profillerinde ırk ve din ibarelerinin bulunması beni bir adım geriye itti. Bu ibareler olmasaydı üye olmayı düşünüyordum. Ancak ırk ve din ayrımı yapan sitelerde bulunmak isteyeceğimi sanmıyorum. Ancak bunu sorun etmiyorsanız deneyebileceğiniz sitelerden.

4. Penpaland.com

Kullanmak için üye olmayı denediğim ama üye olamadığım bir site. Ancak alexa site sıralamasının yüksek olmasından dolayı ve birçok yerde ismini görmemden dolayı bunu da listeye aldım. Maalesef ki, bu site hakkında bir şey aktaramayacağım. Aşağıya yorum bırakarak bu siteye açıklama eklememi sağlayabilirsiniz.

5. Hipenpal.com

Kullanmadığım pen pal sitelerinden biri. Siteye şöyle bir göz gezdirdim ve genel olarak Asya kültürünü konu edindiklerini gördüğümden benim ilgimi çekmedi. Senin ilgini çekebilir.

6. Penpalsnow.com

Daha üst sıralara alabileceğim sitelerden biri. Bu siteyi deneme olasılığım çok yüksek. Belki ilgi alanınıza girer diye listeye aldım. Birkaç gün içerisinde denemiş olur ve tecrübelerimi buraya aktarırım. Unutursam yorum yaparak uyarabilirsiniz.

7. Penpals.pl

Kullanmayı düşünmediğim sitelerden biri. Ancak 10.000’den fazla üyesi var bunların arasına katılmak isteyen olacaktır diye listeye aldım. Hem böyle küçük sitelerde samimiyet daha fazla oluyor.

8. Penpal-gate.net

165.000’den fazla kullanıcısı bulunan pen pal sitesi. Kullanımı kolay gibi görünüyor. Bir alternatif olarak buraya bırakıyorum. Zira, bu kadar üyesi varsa tanışabilecek insanlar bulmak zor olmasa gerek.

9. Citymity.com

Bu yazıyı yazarken keşfettiğim bir site. Tasarımı diğer siteler gibi eski ama ilgimi çekti. Sizin de ilginizi çekebilir diye listeye dahil ediyorum. Ancak kullandığım iki gün boyunca hiç kimseden geri dönüş alamadım. Türk, Japon ve Korelilerin yüksek kullanım yoğunluğuna sahip olduğu citymail’e üye olup size geri dönüş yapacak veya konuşabileceğiniz çevrimiçi birini beklemek saçma olacaktır. Bu yüzden size tavsiyem üst sıralardaki penpal sitelerini kullanmanız olacaktır.


Bulduğum eli yüzü düzgün penpal sitelerini yukarıda listeledim. Siz de eklenmesini istediğiniz, bulduğunuz yararlı pen pal sitelerini ve benim yukarıda ayrıntılı olarak anlatma fırsatı bulamadığım siteleri lütfen yorum olarak aşağıya bırakınız. Ayrıca penpal arkadaşı arayanlar için email adresim: histasyonmail@gmail.com

PenPal arkadaşlığı ve anlamını anlamanız için Youtube kanalımda paylaştığım şu güzel şarkıyı dinleyebilirsiniz: Long Lost Penpal

Esen kalın.

Bir yorum

  1. Görkem CAN Görkem CAN 03/03/2020

    İnternet’in vesair bu kadar yaygın olmadığı yıllarda gayet popülerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir