İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Wonder | Mucize (2017) Film Analizi Ve Replikleri

Kalbimizdeki harita gideceğimiz yeri gösterir. Yüzümüzdeki harita ise geldiğimiz yeri. Yönetmenliğini Stephen Chbosky’nin üstlendiği Wonder (Mucize) izleyicisine bambaşka pencerelerden bakma fırsatı sunmayı başaran filmlerden.

Başrolü oynayan Jacob Tremblay için zor bir film olduğunu bir çok sahnede fark edeceğiniz Wonder’da, Owen Wilson, Izabela Vidovic, Julia Roberts film kadrosunda yer alan diğer oyuncular olarak göze çarpıyor. Film R.J. Palacio’nun 2012 yılında yayımladığı aynı adlı kitaptan uyarlama yapılarak 2017 yılında gösterime giriyor ve ilk gösterim tarihinden bugüne birçoğumuzun içindeki insanı uyandırmayı başarıyor.

Jacob Tremblay’ın canlandırdığı, yüzünde deformansyonla doğan küçük Auggie Pullman’ın yürek burkan hikayesini konu olan Wonder (Mucize), farklılıklara nasıl yaklaşmamız konusunda sosyal sorumluluk filmi tadında. Ayrıca alışkanlıklarımız üzerine güzel bir örnek teşkil ediyor.

Küçük Auggie, 5. sınıfa başlayacak olan bir çocuktur. Fakat anne ve babasındaki iki genin aynı olması nedeniyle yüzünde kalıcı bir deformasyonla doğar. Geçirdiği onlarca ameliyata rağmen yüzündeki defermasyon geçmemiştir. O yaşa kadar henüz okula gitmemiş, ailesi tarafından evde eğitilmiştir. Dışarı ile ilgisi arkadaşının hediye ettiği bir astronot kaskı kadardır.

Auggie Pullman diğer çocuklardan yüzündeki doku kaybı nedeniyle ayrılsa da kendisinin de onlar gibi olduğunu ispatlamaya çalışacaktır. Önemli olanın iç güzelliği olduğunun en güzel örneklerinden biri olacaktır. Bu yüzden onu zorlu bir mücadele bekler. İşte Wonder da burada başlıyor.

5. sınıfa başladığında herkes ondan uzak durur, onun yüzüne bakarak onun rahatsız olmasına neden olurlar. Kimse onun yemek yediği masada yemek yemez ve ona dokunan herkes mikrop (!) kapar. Böyle bir ortamda ve böyle bakış açılarına sahip olan insanlar arasında küçük bir çocuğun ayakta kalma hikayesi.

Not: Yukarıda filmin bir kitaptan uyarlandığından bahsetmiştim. Birkaç yıl önce kitabını da okudum için bir filmi izlemeden önce kitabını okumanın güzelliğini bu filmde de tatmış oldum. Her zamanki gibi öncelikle kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü kitapta o duyguyu tam olarak alabiliyorsunuz. Film de o duyguyu size çok iyi veriyor. Ancak film, kitaptaki gibi Auggie’ye sarılma hissi uyandırmadı bende. Fakat bu, filmi izlenmesi gereken filmler arasında görmeme engel değil.

Wonder | Mucize Film Alıntıları Ve Replikleri

En az sevdiğin yer neresi derseniz. Okulun bahçesi derim. Çünkü herkes orada toplanıyor.

O adam benim kim olduğumu bilmiyordu. Ben de onun kim olduğunu. Daha ne isterim?

-Okulda biri bir şey mi söyledi?
-Birileri her zaman bir şeyler söylüyor!

Bana yalan söylemeyin. Aptal değilim ben. Ne olduğunu anlayabiliyorum.

Okumalısın:Leon: The Professional (1994) | Sevginin Gücü | Ve Mathilda

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir