İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Takip Edilmesi Gereken En İyi Gezi – Seyahat Blogları

Herkesin hayalidir gezmek. Kimi bir hafta sonu kaçamağı yapmak ister kimi de hayatını dünya turuna adamak. Birçoğumuz için hafta sonu kaçamakları olası bir seçim olsa da dünya turu yapmayı her zaman bir uç nokta olarak görmüşüzdür. Çoğumuzun ne dünya turuna çıkabilecek parası(!), ne zamanı(!), ne de cesareti vardır. Fakat içimizde bunun için koca bir istek ve arzu her zaman yer edinmiştir. Sürekli gezi – seyahat yazıları okuyup dururuz. İşte bu yazı tam da buradan hareketle kaleme alınmıştır. Sizin için en iyi gezi – seyahat bloglarını derledim.

Birazdan aşağıda göreceğiniz bloglar tamamen gelişi güzel listelenmiştir. Zaten birçoğu sürekli girip baktığım sitelerden oluşmaktadır. Birkaç blogu bilerek listeye almadım. Zira, onlarca yazardan oluşan bir blogu bu listeye koymakta bir mantık bulamadım.

Ayrıca, aşağıda göreceğiniz en iyi gezi-seyahat blogları listesi oldukça sınırlı bir liste olacaktır. Çünkü gezi – seyahat alanında halihazırda yüzlerce aktif blog veya diğer deyişle site yer almaktadır. Ayrıca bir çok site tarafından en iyi bloglardan biri olarak gösterilmesine rağmen kapanan onlarca blog da yer almakta. Bu sebepten ötürü en kısa zamanda tüm gezi – seyahat bloglarını kapsayacak dev bir liste daha yapmayı düşünüyorum.

Aşağıdaki liste içerik kalitesine göre yapılmıştır. En detaylı ve en güncel içerik giren bildiğim bloglardan bir seçme yaptım. Ancak henüz haberdar olmadığım onlarca gezi – seyahat blogları da yer almakta. Eğer sizin de bildiğiniz veya sahip olduğunuz bir blog varsa aşağıya yorum bırakmaktan çekinmeyin. Belki bu listeye alamasam da hazırlayacağım dev liste için yardımı dokunacaktır. Şimdi takipte olduğum bloglardan birkaçına göz atalım.

Oi The Blog


Yaklaşık 1 yıldır takip ettiğim blog. Bu siteyle ilk karşılaşmamız nasıl oldu inanolun ki bilmiyorum. İsminden dolayı sitenin İngilizce olduğunu düşünebilirsiniz. İlk başlarda ben de öyle düşünmüştüm. Ancak sitedeki içerikler Türkçe ve yazarları da Öykü ve İdil. Site gerek tasarımıyla gerekse içeriğiyle dikkat çekmede çok başarılı. Basit tasarımını oldukça hoş buluyor, aynı zamanda muhteşem detaylı gezi rehberlerini ise yorularak okuyorum. Gitmeyi düşündüğünüz bir yer varsa ve burada rehberi bulunuyorsa okuyun, gitmiş kadar olursunuz. Bu arada Oi, Brezilya Portekizcesinde merhaba anlamına geliyormuş.

Çelebi Alper

Gezi yazılarının yapı taşlarından, yıllara meydan okuyan bloguyla ve birçok sitede en iyi bloglardan biri olarak gösterilen Çelebi Alper, her listede olduğu gibi bu listede de olmalı diye düşündüm. Onlarca ülkeyi gezen ve listedeki belki de en tecrübeli isim olduğu için size oldukça faydası dokunacaktır. Ayrıca sade ve farklı site tasarımıyla da size farkını gösterecektir. Birbirinden farklı, aklınıza gelen, gelemeyen onlarca ülkeye dair yazılarıyla Çelebi Alper, bir seyyahın başucu kaynaklarından biri diye düşünüyorum.

Bilinmeyen Rota


Son zamanlarda keşfettiğim ve severek takip etmeye başladığım Tuğçe Makarnacı’nın blogu. Burada sadece Tuğçe’nin başından geçenleri değil, aynı zamanda yurt dışına yaşamaya gidenlerle ve başka gezginlerle olan röportajlarını da bulabilecek olmanız ise blogun ayrı bir güzel yanı. Röportaj kısmında onlarca gezginin hikayesini bulabiliyor olmak beni çok heyecanlandırıyor. Bu açıdan benim için hayli eğlenceli bir blog ve severek takip ediyorum. En iyi gezi seyahat blogları yazımda yer almalı diye düşündüm.

Yolda Olmak

Kemal Kaya’nın gezip gördüklerini anlattığı müthiş blog. 2010 yılında aldığı tek yönlü Tayland biletinden sonra gezmeye başlayan Kemal Kaya, neredeyse 10 yıldır kendini yeni yerler keşfetmeye adamış durumda. Bloguna girip bakarsanız ne kadar emek verilen yazılar yazdığını siz de görürsünüz. Bazı şeyleri anlatmaya gerek yok. Bloga girerseniz ne olduğunu hemencecik anlarsınız. O türden bir blog.

Biz Evde Yokuz

Birçok destinasyonla ilgili gezi yazıları bulabileceğiniz ve arama motorlarında sık sık üst sıralarda görebileceğiniz, gezi blogu olmayı biraz abartmış bir blog. Bloga sürekli yeni içerik girilmesi ve içeriklerin ayrıntılı ve tatmin edici olması bu blogu takip etmeniz için gerekli nedenleri sunuyor. Bir seyyahın birçok ihtiyacını görecek bir site olduğunu düşünüyorum. Sıralamayı gelişigüzel yaptığımı da Biz Evde Yokuz’u bu kadar arkaya aldığımdan anlamış olmalısınız. Açıkça söylemek gerekirse benim için en iyi gezi-seyahat blogları listemde ilk 3’ü hak eden bir blog.

Bir Hayalin Peşinde


28 yaş 71 ülke 300 şehir. En iyi gezi – seyahat blogları yazımızda sıradaki blogumuzun sahibi Deniz Pehlivan. Bir Hayalin Peşinde, mutlaka takip etmeniz gereken projelerden. Sadece blog olarak değil, bir youtube kanalı olarak da takdire şayan işler yapan Deniz Pehlivan, hayatını gezmeye ve ayrıca başkaları için de faydalı işler ortaya çıkarmak için adayan, benim de severek takip ettiğim bir gezgin. Böyle bir adamın blogunu bu listeye almasam olmazdı.

Az Gezmiş

Bu listeyi hazırlamak için araştırma yaparken keşfettiğim blog. Özellikle yurt içinde gezmeyi düşünenler için güzel bir seçim olacağını düşünüyorum. Buradan sadece yurtiçinde gezdikleri anlaşılmasın. Hem yurtiçindeki hem de yurtdışındaki destinasyonlarla ilgili birçok yazı bulabileceksiniz. Her ne kadar yeni içerik pek girilmese de girilen içeriklerin hoş ve işe yarar olduğu kanaatindeyim. 25 Haziran 2008’den bu yana hizmet veren Zehra Arslan Ceylan ve Hakkı Ceylan’ın birlikte yönettiği blogda “Birlikte Gezelim” sayfasıyla gezinize yol arkadaşı da bulabilirsiniz.

Hayat Ve Seyahat

Fatma Ölçücü’nün deneyimlerini uzun uzun anlattığı Hayat ve Seyahat, özellikle sadeliğiyle ama bu sadeliğin arkasındaki gizli güçle dikkatimi çekti. İçeriklerinin uzunluğu yorsa da iş görecek bilgiler vermesi benim Hayat Ve Seyahat’i takip etmem için gayet geçerli bir nedendi. Yüzlerce seyahat blogu içerisinde kendi en iyiler listeme gönül rahatlığıyla koyduğum bir blog.

Gezip Gördüm


Sami Altınay ve Işıl Arıkan’ın yazarlığını yaptığı ve Türkiye’nin en çok okunan bloglarından biri olan Gezip Gördüm, sürekli yeni içeriklerin girildiği bir blog olarak karşımıza çıkıyor. Blogun çektiği trafiğin büyük bir oranda organik aramalardan geliyor olması ise blogun kalitesini ve özgünlüğünü gözler önüne seriyor.

Keşfetsek

Şimdiye dek 34 ülke gezmiş Ahmet Buğra’nın tecrübelerini aktardığı blog. 2007 yılından bu yana blog yazarlığı yapan Ahmet Buğra Tokmakoğlu, 2015 yılında çalışmayı bırakarak tam zamanlı blog yazarlığına başladı. Gerek yurt içi gerekse yurtdışında (özellikle Yunanistan) biribirinden ilginç ve faydalı onlarca içeriği bulacağınız Keşfetsek, bir gezginin rehber olarak kullanabileceği bloglardan. Ayrıca, Buğra’nın sosyal medyada oldukça etkin olduğunu da belirtmek isterim. Nerede ne yapmış olduğunu bilmek isteyenler için alternatif olabilir.

Çok Gezen Adam

İlk seyahatini 23 yaşındayken Fransa’ya yapan Osman Kurt, yurt içi ve yurtdışı, ayrıca otomobiller ile ilgili yazdıklarını Çok Gezen Adam’da yayınlıyor. Genelde deneyimlerini anlatan Osman Kurt’u takip etmemek için bir sebep göremedim. Bu yüzden uzun bir zamandan beri takip listemde.

Yolda Bi’ Blog


Asya ve Umut  tanıştıkları andan itibaren birlikte gezen bir çift. Bloglarında gezdikleri yerleri ve yüksek lisans için gittikleri Almanya ve Almanya’da eğitim için başlayan hayatlarıyla ilgili bilgiler vermekteler. Özellikle Almanya hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için yararlı olacağını düşündüğüm bir blog. Bu yazıyı kaleme alırken bile Almanya ile ilgili kaleme aldıkları bir yazıyı okumak için yazıya nokta koymayı bekliyorum. Ayrıca, blogun tasarımının ötekilerden biraz daha farklı olduğunu görmek için bir ziyarette bulunabilirsiniz.


En iyi seyahat blogları veya diğer tabirle en iyi gezi blogları yazımızı kaleme alırken oldukça güzel bloglar keşfettik. Bu yazıyı bitirdikten sonra da daha bir çok seyahat blogu keşfedeceğimizi biliyoruz. Bize yardımcı olmak istiyorsanız ve yukarıdaki listede görmek istediğiniz bir seyahat blogu varsa çekinmeden aşağıya yazabilirsiniz. Listedeki hatalar için uyarın, lütfen.


İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir