İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Skam Dizi Konusu

SKAM, Norveç’in TRT’si diye adlandırabileceğimiz NRK tarafından yayınlanan aşk, arkadaşlık, kimlik, akran baskısı, cinsiyet, din ve statü gibi evrensel gençlik sorunlarına odaklanan kurgusal bir gençlik dizisidir. Oslo kentinde çekimleri yapılan Skam konusu itibariyle birçok kişinin dikkatini üzerine çekmeyi başaran bir dizi olmayı başarmıştır.

Skam, her sezon farklı bir karakter üzerine odaklanmaktadır ve toplamda 4 sezon olarak çekilmiştir. Toplamda 43 bölümden oluşan dizinin son sezonu 2017 yılında izleyicilerle buluşturulmuştur. Karakterleri şöyle sayabiliriz: Noora Amalie Sætre (Josefine Frida Pettersen), Sana Bakkoush (Iman Meskini), Eva Kviig Mohn (Lisa Teige), Isak Valtersen (Tarjei Sandvik Moe).

İlk bölümünü Eylül 2015’de izleyici ile buluşturan, son bölümünü ise Haziran 2017’de yayınlayan Skam’ın konusu başlı başına bir karmaşadır. Her sezonda farklı bir başrol olduğu gibi dizi konusu da sürekli değişim göstermiştir.

Skam Konusu

Skam her sezon farklı bir ana karakter üzerinden çekilmiştir. İlişki zorlukları, kimlik, yeme bozuklukları, cinsel saldırı, eşcinsellik, akıl sağlığı sorunları, din ve yasak aşk gibi daha bir çok çeşitli konuya odaklanmaktadır.

İlk sezonda dizi, Eva’nın hayatına odaklanmış bir şekilde karşımıza çıkıyor. İlk sezonda işlenen konular olarak, kapitalist yaşam, uyuşturucu, ilişkideki benliği sayabiliriz.

İkinci sezonda dizi Noora’ya odaklanıyor. Konu olarak fiziksel ve ruhsal şiddet, cinsel taciz, yasalara değiniliyor. Ayrıca göçmenlerle ilgili farkındalık da oluşturulmaya çalışılmış.

Üçüncü sezonda dizide odaklanılan karakter olarak Isak seçilmiş. Isak’in başrolde yer aldığı bu sezonda yoğun olarak homobi konusu işlenmiş.

Dördüncü sezonda dizinin başörtülü karakteri olan Sana başrole geçiyor. Elbette Skam’ın bu sezonunda İslamofobiden bahsediliyor. Bu sezonla birlikte Skam da final yapan diziler arasına giriyor.

Norveççe’de utanç anlamına gelen skam, gerek konu itibariyle gerekse odaklanılan karakter itibariyle her sezon farklı bir şekilde karşımıza çıkıyor. Norveç ulusal kanalı NRK’da Eylül 2015’de başlayan yolculuğuna Haziran 2017’de noktayı koyan Skam, XIX Entertainment ortaklığıyla yeniden çekilerek ABD’ye ve oradan da tüm dünyaya yayılmayı hedeflemekte.

Skam konusu itibariyle birden farklı noktaya dikkat çekme çabasıyla oldukça farklı bir dizi olduğunu gösterdi. Bu kadar farklı konuları işleyen bir diziye daha önce rastlamadığımızı söylememiz mümkün.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir