İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Seyahat Ederken Para Kazanmanın Yolları

Gezerken para kazanmak ne sanıldığı kadar kolay ne de düşüdüldüğü kadar zor bir eylemdir. Bunun için bazı yeteneklere veya bazı uğraşlara sahip olmak gerekir. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında doyasıya gezebilmenin önündeki en büyük engel maalesef ki para. Bu konunun boyutunu yılda bir aylık tatil için 11 ay çalışan bir neslin daha iyi bir şekilde anlayacağını düşünüyorum.

Çok param olmadığı halde nasıl seyahat ederim, diye dert yananlar için veya hayatını seyahat etmeye adayanlar için uğraş gerektiren ama imkansız veya pek de zor olmayan para kazanma yollarını aşağıda listeledim. Yani imkansız derken bir listenin başında denk geldiğim “farklı ülkelerede film ve televizyon oyunculuğu”ndan bahsediyorum. Benim listemin herkesin yapabileceği kazanç yollarından oluştuğunu bilmenizi isterim. Öyleyse listeye geçelim.

1. Yeteneklerinizi Paraya Çevirin

Eğer Youtube’da sıkı bir gezgin takipçisiyseniz az çok ne yapabileceğinizi biliyor olmalısınız. Çünkü bileklik satarak dünyayı gezenlerden tutun şarkı söyleyerek gezenlere kadar birçok gezgin yeteneklerini kazanç kapısı haline getirmiş durumda. Bu yeteneklere, dövme yapmak, resim yapmak, dans etmek, sokak tiyatrosu yapmak, masaj yapmak, hatta berberlik yapmak gibi spesifik şeyleri dahil edebiliriz. Bunlar tamamen sizin yeteneklerinize bağlı. Aklınız para kazandıracak bir yetenek gelmiyorsa canlı heykel olamayı da bir düşünün.

2. Fotoğraf Satmak

Bir gezginseniz fotoğraf çekmek kadar doğal bir şey yapıyor olma ihtimaliniz aklıma gelmiyor. Her gezgin gittiği yerlerin fotoğrafını çekmek ister. Siz de muhtemelen bunu yapıyor veya yapmayı düşünüyorsunuzdur. Depositphotos, ShutterStock, AdobeStock, IstockPhoto gibi sitelere girip fotoğraflarınızı satışa çıkarabilirsiniz. Ayrıca seyahat halindeyken de yüz yüze satabilir, hatta fotoğraflarınızı kartpostal haline getirerek de satabilirsiniz. Seyahat ederken para kazanmak için bu yöntem kadar denemeye değer bir yöntem düşünemiyorum.

3. Blog Yazarı Olmak

Anı biriktirmeyi seviyor musunuz? Peki ya başkalarına faydalı olmayı? Eğer cevabınız evetse ve biraz da yazma yeteneğiniz ve sabrınız varsa blog yazmak sizin için iyi bir getirisi olan seçenek olabilir. Hatta blogunuzu seyahat konulu açmak yerine başka bir konuda, örneğin, teknoloji, eğitim veya haber gibi konularda da açabilirsiniz. İlk dönemleri biraz sancılı olsa da daha sonra verdiğiniz emeğin karşılığını buluyorsunuz. Blog açmanın emek, özveri ve sabır istediğini şimdiden belirtmeliyim. Normal bir yazı bile 2-3 saatinizi alabiliyor. Ayrıca blogdan para kazanmayı biraz uzun süreli bir yatırım olarak düşünebilirsiniz.

4. Yiyecek İçecek Satmak

Gıda herkesin ihtiyaç duyduğu ve muhakkak satın aldığı bir şeydir. Sokak satıcılığı ise özellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler için vazgeçilmezlerdendir. Avrupa’da işe yarar bir şey olduğunu pek düşünmesem de Güney Amerika, Asya, Afrika ülkelerinde yola devam etmenizi sağlayacak bir iş fikri olduğunu düşünüyorum. Bunun için paketlenmiş ürünler veya bir pastaneyle anlaşarak simit, poğaça, kek satabilirsiniz. Kendinizi bunlarla sınırlandırmayın, satacak bir çok şey var. Unutmadan kahve, çay, limonata…

5. Ticaret Yapmak

Basit bir örnekle Amerika’da iphone’lar x fiyata satılırken Türkiye’de yaklaşık 2x fiyata satılıyor diyerek giriş yapayım. Siz de gittiğiniz bir yerde Türkiye’den çok ucuz gördüğünüz bir ürünü Türkiye’ye göndererek kazanç sağlayabilirsiniz. Ya da gümrük prosedürleriyle uğraşmak istemiyorsanız, bir yerden aldığınız yükte hafif pahada ağır ürünleri çantanıza koyup başka ülkelerde satabilirsiniz. Seyahat ederken para kazanma ile ilgili bu listemizdeki en çok kazanç sağlayan iş bu olabilir.

6. Evi Kiraya Vermek

Uzun soluklu bir seyahata çıktınız ve eviniz birkaç aylığına/yıllığına boşta mı kaldı? O zaman evinizi kiraya vererek yola çıkmak sizin için iyi bir güvence olabilir. Hatta size ait olmayan evleri bile kiraya verebilirsiniz. Gittiğiniz yerde biraz uzun kalmak istiyorsunuz ve bir ev kiraladınız diyelim. O evi veya bir odasını Airbnb gibi sitelerde kiraya vererek de kazanç sağlayabilirsiniz. Ev kirasıyla halihazırda bir çok gezgin yol masraflarını karşılamaktadır.

7. Kurs Vermek

Bu da biraz ilk maddeki yeteneklerle alakalı. Diyelim ki, çok iyi resim çiziyorsunuz, gitar çalabiliyorsunuz veya dillere hakimsiniz. Bunlardan biriyle ilgili kurs vererek rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Hatta bunu bir adım ileriye götürerek çevrimiçi kurslar da verebilir veya sıradaki madde yer verdiklerimi uygulayabilirsiniz.

8. Video İçerik Hazırlamak

Video içerik hazırlamak yorucu bir iştir. Zaman alır. Ancak para getirisi bunu rahatlıkla telafi edebilir. Örneğin gittiğiniz yerlerin videosunu çekip youtube gibi platformlarda yayınlayarak hem takipçi kitlesi kazanabilir hem de sizi mutlu edecek miktarlarda para kazanabilirsiniz. Ya da Udemy gibi platformlarda eğitim videolarınızı satışa çıkararak da gelir elde edebilirsiniz.

9. Çevrimiçi Freelance İşler Yapmak

Yani internette bağımsız bir çalışan olabilirsiniz. Yeteneklerinize göre grafik-tasarım yaparak, makale yazarak veya websitesi hazırlayarak bir şekilde para kazanabilirsiniz. Yine bu yöntemle seyahat eden birçok gezginden biri olabilirsiniz. Özellikle Youtube’da takip ettiğim birçok gezgin freelance işler yaparak yol masraflarının bir kısmını karşılamaya çalışıyor.

10. Sosyal Medya Fenomeni Olmak

Bir gezginseniz seyahatlerinize sponsor bulmak için sosyal medyada etkin bir kullanıcı olmak durumundasınız. Gerek instagram, facebook, twitter gibi platformlarda gerekse youtube gibi dev bir video içerik platformunda dişe dokunur bir takipçi sayısına ulaşmak para kazanmak için en keyifli bir yöntem olabilir.

11. Gönüllü Olmak

Gönüllü çalışmak çoğu zaman size maddi bir getiri sağlamaz. Genelde işverenler barınma ve yeme-içme masraflarınızı karşılarlar. Ancak kimi durumlarda cömert işverenlere de denk gelebilir ve cüzi miktarlarda da olsa para kazanabilirsiniz. Bunun için halihazırda onlarca site yer almakta ve bunlar için de bir yazı şu anda kaleme alınmakta ve en yakın zamanda burada yayınlanacaktır.

12. Kitap Yazmak

Zor ve çetrefilli bir yoldan geçmeye hazırsanız kitap yazmak sizin için güzel bir seçenek olabilir. Dünya turuna çıkan onlarca gezginin kitaplarını internette kolaylıkla bulabilirsiniz. Sizin de onlardan eksik kalır bir yanınız olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden yazmak güzel bir seçenek olabilir. Hatta kitabınızı İngilizce’ye çevirip cep boyunu çantanıza koyarak gittiğiniz yerlerde satabilir veya e kitap halinde internette satışa çıkarabilirsiniz.

Gezmek istiyorsanız bahaneden çok fırsat vardır. Bir şeyi istiyorsanız yapın. Rızkı veren bellidir. Yolda açlıktan ölen bir gezgin olduğunu henüz duymadım. Bir şekilde karnınızı doyurursunuz, ancak daha iyi imkanlarla gezmek isterseniz yukarıdaki fırsatları değerlendirin. Gezmek var, gezmek var. Daha iyi şartlarda gezebilmeniz dileğiyle, bu yazınıza noktayı koyar ve yorumlarınızı beklerim.


İlgili Yazı: Vizesiz Ülkeler 2020

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir