İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Pubiza – Link Kısaltarak Para Kazanma

Daha önce yazdığım bc.vc yazısının ardından bu kez bir başka url kısalma servisi olan eski adıyla link.tl henüz geçenlerde duyurulan adıyla ise pubiza.com’u radarıma aldım. Bu yazımda pubiza hakkında internetteki en detaylı rehberi sizlere sunuyorum. İyi okumalar.

Pubiza, 2011 yılında link.tl olarak hizmete giren bir url kısaltma servisidir. Servis 2016 yılında yurtdışına açılmayı denediyse de Paypal’ın Türkiye’deki faaliyetlerini durdurması sebebiyle sadece yurt içindeki kullanıcılara hizmet vermeye devam etmektedir. Halihazırdaki 470.000+ kullanıcısının %90’ından çok daha fazlası Türk kullanıcılardır. Yeniden yurtdışına açılma hedefleri olan şirketin link.tl olan website adresini pubiza.com olarak güncelleyip kendine yeni bir sayfa açarak yola devam etmek istemesi en muhtemel senaryo.

Pubiza bir link kısaltma servisi olup özellikle kitap, oyun, film sitelerinde daha önce sıkça karşınıza çıkan link.tl’nin devamı niteliğindedir. Dolayısıyla daha önce link tl ile kısaltmış olduğunuz linkler halen geçerliliğini korumakta ve link tl hesabınız pubiza.com’a taşınmıştır.

Pubiza ile önce link kısaltarak daha sonra ise bu linklere başkalarını tıklamasını sağlayarak para kazanmanız mümkün. Daha fazla detay aşağıda soru-cevap şeklinde yazıldığı için burada daha derine inilmeyecektir. Burada pubiza’nın eski link tl olduğunu anlattığımıza göre soru-cevaplara geçelim.

Link Kısaltarak Para Kazanma adlı yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Pubiza (Link Tl) Sıkça Sorulan Sorular

1. Pubiza (Link Tl) Nedir?

Pubiza bir url kısaltma servisidir. Siz pubiza.com’a girip kısaltmak istediğiniz linki lnkload’lı bir bağlantıya çevirebilirsiniz. Böylelikle kısaltılmış linklerinize tıklayan olursa bunun karşılığında cüzi bir miktar gelir elde edersiniz. Ayrıca pubiza, piyasadaki sayılı url kısaltarak para kazandıran sitelerdendir. Bu yüzden link kısaltarak para kazanmak isteyen biriyseniz pubiza sayılı seçeneklerinizden biridir.

2. Pubiza’dan nasıl para kazanılır?

Diğer link kısaltma servislerinde olduğu gibi Pubiza’dan da para kazanmak oldukça basit. Para kazanma aşamalarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Link kısalt.
 • Çeşitli mecalarda paylaş.
 • Linklere tıklama al.
 • Tıklandığın kadar kazan.
 • 20 TL’ye ulaşınca paranı çek. (Yurtdışı çekim ücreti alt sınırı 10$’dır)

Ayrıca, yine diğer link kısaltma sitelerinde olduğu gibi siteye başkalarını çekerek de para kazanabilirsiniz. Bunu da özetleyecek olursak;

 • Pubiza’nın referanslı linkini paylaş.
 • Birileri bu linkten üye olsun.
 • Bu kişiler kazandıkça %10 sen de kazan.

3. Pubiza güvenilir mi?

Piyasada güvenilir bir link kısaltma sitesi bulmak çok zor. Bu yüzden Pubiza’nın da güvenilir bir site olduğunu söyleyemeyeceğim. Çünkü deneyimlediğim süre boyunca tıklamaların tamamını saymadığını fark ettik. Yani her ne kadar diğer link kısaltma siteleri kadar ödemelerini yapıyor olsa da tıklanmalarınızı saymamazlık ederek buradan da kâr elde etme peşine düşmüş. Bu açıdan pek güvenilir bulmadığımız bir site. Ayrıca Pubiza müşteri hizmetlerinin de ileri düzey yavaş ve sorun çözümünden yoksun olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden Pubiza üyeliğimiz boyunca sadece 1 linki deneme olarak kısaltıp paylaştık ve aldığımız sonuçlar ışığında üyeliğimizi durdurma kararı aldık. Link kısaltma siteleri arasından en güvenilir bulduğumuz sitenin Tr.link olduğunu söyleyebiliriz. Hatta buraya tıklayarak TRlink hakkında yazdıklarımıza da ulaşabilirsiniz. Ancak Tr.link müşteri hizmetlerine ulaşmanın neredeyse imkansız olduğunu da burada söyleyelim. Yeni yeni yükselen ve herhangi bir sorunda karşınızda bir muhattap bulabileceğiniz Umuly‘i de es geçmek olmaz.

4. Pubiza ne kadar kazandırıyor?

Birçoğunuzun bu yazıyı okuma sebebinin Pubiza’dan ne kadar kazanabileceğinizi öğrenmek olduğunu biliyorum. Ancak korkarım ki, bu tamamen sizin etkileşim gücünüze bağlı. Yani eğer kısaltmış olduğunuz linklere tıklayan olmazsa doğal olarak kazancınız da olmayacaktır. Bu yüzden forumlardaki, sözlüklerdeki veya diğer sosyal platformlardaki etkileşim gücünüz ne kadar büyük olursa o doğrultuda bir kazanç elde edersiniz.

Eğer böyle güçlü bir etkileşim çevreniz yok ise arama motorlarına “pubiza bot” yazarak arama yapabilir ve çıkan sonuçlardaki botlardan yeni olanları kullanabilirsiniz. Hatta eski adıyla “link tl bot” veya “link.tl bot” yazarak arama yapmanız karşınıza  daha geniş bir sonuç çıkarabilir. Ancak şahsen böyle bir uğraş içerisine girmedim. Çünkü 470.000+ üyesi olan bir sistemin botları algılaması zor olmasa gerek.

1000 tıklama başına ne kadar kazanacağınıza gelirsek, pubiza (link tl) link kısaltarak para kazanma servisi size aldığınız her 1000 tıklamaya masaüstü için 12 Tl, mobil cihazlar için 13,5 TL ödeme yapar. Ancak bu oranlar sabit olmayıp kullanıcıların reklamlarla olan etkileşimine bağlı olarak artabilir veya azalabilir. %99 ihtimalle oranlar sabit değerinde değilse az olacaktır. (Oranlar Türkiye için geçerlidir, ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.)

Referans sistemiyle de kazanabileceğinizi belirtmiştim. Referansı olduğunuz kullanıcılar ne kazanırsa onların %10’u kadarını da siz kazanırsınız. Yani diyelim ki 100 tl kazandılar, ayrıca siz de 10 tl kazanırsınız. Link kısalt para kazan hizmetini sunan servislerin birçoğunda bu oran %10’dur.

5. Pubiza link atlama / geçme, Pubiza.com link nasıl geçilir?

Eğer Pubiza veya Link tl ile kısaltmış bir link nasıl geçilir diye soruyorsanız, buraya dikkat edin. Çünkü Pubiza reklamverenlerinin bir çoğu virüslü reklam linki koyuyorlar. Öncelikle Pubiza ile veya link.tl ile kısaltmış bir linke tıkladığınız ilk sayfaya ulaştınız diyelim. Bu link genelde şöyle (lnkload.com/2n9ZI) bir görünüme sahiptir. Tıkladığınızda lnk.news uzantısına geçer. Eğer ekrana bildirim gelirse bunu doğrudan ‘block’layın. Ardından sağ üst köşede geri sayım olur, bunu bekleyin ve skip’e basın (veya reklamı geç). Skip’e bastıktan sonra tarayıcınızda yeni bir pencere açılır. Bunu kapatın. Diğer pencerede asıl linke ulaşmış olursunuz. Cihazınızın virüs kapmaması için böyle linklerle haşır neşir olmanız tavsiye edilmez.

6. Pubiza para kazanma hilesi, Pubiza para kazanma taktikleri nelerdir?

Pubiza (link tl) ile link kısaltarak para kazanma oldukça yavaş bir süreçtir. Birçok kullanıcı bunun hilesini arar ve internetten buldukları botları kullanarak kazanmaya başlar. Ancak daha sonra pubiza’dan ban yerler ve bu sefer de pubiza ödeme yapmıyor diye arama yaparlar.

Ancak siz normal yollardan para kazanmak istiyorsanız, ya bunu sosyal platformlardan çok kişiye ulaştırmalı ya da arkadaş grubunuzla birlikte her gün linklerinize tıklama yapmalısınız. Aksi taktirde yaptığınız tek şey zaman kaybetmek olacaktır. Botlar hakkındaki yorumum için Bcvc hakkında yazdığım yazıda daha çok ayrıntıya ulaşabilirsiniz.

7. Kimler Pubiza kullanmalı?

Forum, sözlük, blog gibi yerlerde etkin kullanıcı olanlar için uygun bir reklam kazancı olabilir. Aynı zamanda kitap, müzik, oyun indirme siteleri için de kazanç getiren yollardan biridir. Aksi halde kısalt para kazan mantığı pek tutmaz, yarı yolda pes edersiniz.

Bu sebepledir ki, bu gibi sitelerin bir çoğu yarı yolda pes edenler üzerinden yüklü bir kâr elde ederler. Pubiza’nın para çekme sınırı 20 TL gibi düşük bir rakam. Ancak birçok kullanıcı birkaç lira veya kuruş kazanıp bırakıyor. Böylece tüm kazanç Pubiza’ya kalıyor.

8. Pubiza para ödemerini nasıl yapıyor?

Pubiza (link tl) ödemelerini papara üzerinden her ayın 7. günü otomatik olarak yapıyor. Yani her ayın 7. gününde 20 TL sınırını geçen kullanıcıların ödemelerini yapıyorlar. Bu yüzden sabırsızca beklemenize gerek yok. Günü gelince paranız yatar. Ancak ödeme günü geçtikten sonra hala ödeme almadıysanız destek birimine mesaj atabilirsiniz.

9. Pubiza’ya reklam verebilir miyim?

Elbette. Pubiza bir reklam servisi olduğu için birilerinin de pubiza’da reklamlarını yayınlaması gerekiyor. Bu amaçla pubiza.com’a ulaşabilir ve daha fazla bilgiye erişebilirsiniz. Reklam verebilmek için özel olarak iletişime geçmeniz gerekir ve bunun için de yaklaşık 1 hafta boyunca geri dönüş almayı beklemelisiniz. Unutulmamalıdır ki, link kısaltma sitelerindeki trafik kalitesiz trafiktir ve reklam vermeye değmez.

10. Site Sahibinin Tavsiyesi Nedir?

Link kısaltarak para kazanma oldukça zorlu bir süreçtir. Misal, pubiza’nın para çekme limiti 20TL. Pubiza ise her 1000 tıklamaya 12 tl veriyor(!). Tabii, her tıklamayı da saymıyor. Biz yine de hesabımızı tüm tıklamalar sayılıyor diye yaparsak yaklaşık 1600 tıklamanın sonrasında paranızı çekebilirsiniz. Yani, biraz uğraş gerektiriyor. Bu yüzden sıcak bakmıyoruz. En azından tr.link daha mantıklı geliyor.

Eğer yine de denemek istiyorsanız kolaylıkla bir hesap açabilir ve kazanmaya başlayabilirsiniz. Böyle yazıların devamının gelmesini istiyorsanız veya merak ettiğiniz şeyler varsa yorum bırakabilirsiniz. Benzer yazılar için aşağıdaki etiketlere göz atabilirsiniz. Sizi mail yoluyla yeni yazılarımızdan haberdar etmemizi istiyorsanız, abone olmayı unutmayın.

Buraya tıklayarak Pubiza.com’a gidebilir ve link kısaltarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

4 Yorum

 1. murat murat 10/04/2020

  Detaylı bir yazı olmuş, ancak bazı bilgiler yanlış, min. ödeme limiti 20TL yazıyor sitesinde siz 10$ demişsiniz, tıklamalar da sabit 12TL değil ülkeye göre değişir, bu da sitesinde yazıyor, ayrıca reklam verme gibi bir seçenek de yok

  • Benalone Benalone Yazar | 10/04/2020

   Merhabalar, eğer siteyi ingilizce kullanırsanız minimum ödeme limitinin 10$ olduğunu görebileceksiniz. Sitenin Türkçe versiyonunda 20 TL yazıldığı görülmüş ve bu iki farklılığa yukarıda güncelleme yapılmıştır. Tıklamaların getirisinin sabit olduğuna dair yukarıda bir bilgi verilmemiştir. Ancak yine de tıklama getirilerinin oranlarındaki oynaklık güncellenmiştir. Reklam verme seçeneği olmamasına rağmen iletişime geçerek reklam verebileceğinize ayrıyeten değinilmiştir.

 2. Orhan Orhan 24/05/2020

  Yalandan ibaret. Kısaltılan linke ziyaretçi gidemiyor bile. Sürekli reklam sayfasında kalıyor. Tam Türk işi. Hile sahtekarlık kolay yoldan para kazanma taktiği

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 24/05/2020

   Hocam zaten tavsiyemiz tr.link. Pubiza oldukça gereksiz bir şekilde dip seviyede sayım yapıyor. Reklamlar da dediğiniz gibi geçilmiyor. En kolay reklam geçilen bc.vc, ki o da ödeme yapmıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir