İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Oscar Çöllerde Çizgi Film İncelemesi

Zamanının çoğunu yağmacı tavuklar ve beceriksiz üçlüden kaçarak harcayan Çılgın Oscar’ı duymayan, görmeyen pek kimse yoktur sanıyoruz. 2011 yılında hazırlanan ve Minika Go’da Oscar Çöllerde (Oscar’s Oasis) olarak yayınlanan bu animasyon çizgi film (dizi), yurtdışında göremediği ilgiyi Türkiye’de görüyor. İzlemesi büyük bir keyif veren çizgi filmlerden biri olması sebebiyle Oscar Çöllerde inceleme yazısı yazmazsak olmazdı.

Konusu hemen hemen her bölümde aynı olan Oscar Çöllerde’de daima aç ve susuz olan Oscar ve Beceriksiz Üçlü – Trio (Harchi, Buck, Popy), buldukları veya bulduklarını sandıkları bir damla su veya bir ceviz gibi atıştırmalık yiyecekler için bile çetin bir mücadeleye girerler. Trio – Beceriksiz Üçlü (bizim tabirimizle) bazı bölümlerde bu yiyecek savaşının içinde olmasa dahi, Oscar’ın yiyeceğine veya birkaç damlalık suyuna kavuşamaması en azından dolaylı olarak bunlarla ilişkilidir.

1 sezon halinde 78 bölüm olarak çekilen Oscar Çöllerde’de konunun tüm bölümlerde hemen hemen aynı olmasına rağmen tekrarlarıyla birlikte büyük bir izleyici kitlesini eğlendirerek ekrana kitlemesi her çizgi filimin harcı değildir. Bunu izleyiciyi eğlendirerek yapması bizi bu yazıyı kaleme almaya iten etken. Şimdi çizgi filmdeki karakterleri tanımaya çalışalım.

Oscar Çöllerde Çizgi Film Karakterleri

Bu çizgi filmin baş karakteri elbette Oscar’dır. Trio olarak adandırılan Popy, Harchi ve Buck da tüm bölümlerde görebileceğiniz ana karakterlerdir. Bunun yanı sıra tüm bölümlerde olmamakla birlikte tavuklar, timsahlar, mirketler, sinekler ve akbabaları da görebilirsiniz. Monolo ve Roco’ya da değinmeden olmaz.

Oscar

Çizgi filmdeki 4 ana karakterden biridir. Trio, tavuklar ve timsahlar ana düşmanlarıdır. Mirketlerle her zaman dosttur ve bazen Beceriksiz Üçlü olarak adlandırdığımız Trio ile de aynı dertleri paylaştığı olmaktadır. Bir bölüm boyunca elde etmek için uğraştığı yiyeceği aklı bir karış havadayken hediye ettiği bir sevgilisi vardır.

Her ne kadar Sahra, Kalahari ve Kuzey Amerika çölleri ile benzerlik gösteren bir çölde olsa da yaşadığı çölün adı bilinmemektedir. Genelde sinek avlar olsa da ilginç bir şey bulduğu zaman Trio ile amansız bir mücadeleye girer. Yumurtalar favori yiyeceğidir. Bunun için tavukların aşırı reaksiyonuna maruz kalır. Tavuklar Oscar’ı ölümüne gagalamaya çalırlar ama Oscar her seferinde onlardan kurtulmayı başarır.

Oscar her ne kadar bencil olsa da bazen Trio ve diğer yan karakterlere yardım ettiği de görülür. Ancak boyut itibariyle ve bitmek bilmeyen açlığı sebebiyle, çöldeki besin zincirinde en diplerde yer alması onun diğer hayvanlar tarafından tolere edilmesini güçleştirir. Genelde en iyi sıkıntı ve en kötü yiyecek olarak görülür.

Oscar çizgi filmde kararlılığıyla ön plana çıkar. Ancak bu kararlılığı sık sık kuyruğunu kaybetmesine yol açar. Kaybettiği kuyruğunu geri kazanması ile fazla uzun sürmez zaten. Fakir şansı mıdır, nedir, birçok bölümde Trio ile de takılır. Her ne kadar tamamen birbirlerinden farklı şeyler yapıyor olsalar da Oscar’ın Trio ile anlaşabildiği zamanlar da yok değil yani.

Zekası bölümden bölüme değişen Oscar’ın genelde zeki olmadığı kabul edilir. Ancak bazı bölümlerde son derece zeki olarak karşımıza çıkar. Her şeye rağmen hayatta kalmayı başarır. Harchi’yi yalnız olarak görür ve kimi bölümlerde onun sanıldığı kadar aptal olmadığını düşündürür ve Harchi’ye bir şeyler öğretmeye çalışır.

Oscar çöldeki düşük pozisyonuna rağmen bir kokarca olan Skunk ile iyi anlaşır. Hatta Skunk’un Oscar’ı koltuk altına çekmesine rağmen Oscar’ın buna tepki vermemesi, bu durumdan olumsuz etkilenmediğini ve koku hassasiyetinin yüksek boyutlarda olmadığını gösterir.

Genelde, yiyecek ve su bulmasına rağmen, bunları kaybetmekte üstüne yoktur. Hatta ne zaman bir şişe içerisinde su bulsa ona ulaşmaya çalışırken şişe kırılır ve tüm su kızgın kumların üzerinde hemencecik kurur. Zira, Oscar’ın şişedeki sinekleri yakalama maceraları da genellikle böyle son bulur. Şişe kırılır ve sinekler uçuşur.

Oscar’ın ana amacı yiyecek ve su bulmaktır. Ayrıca biri ona bir şey vaat ettiğinde, eğer vaat edilene kavuşamazsa onları kendi silahlarıyla vurabileceğini kanıtladı. Genelde, çöl sakinleriyle mücadeleye girmemeye çalışsa da bir damla su bile onun gözünü döndürmeye yetebilir. Kısacası, Oscar Çöllerde çizgi filminde en bahtsız karakterin Oscar olduğunu söyleyebiliriz.

Trio – Beceriksiz Üçlü

Oscar Çöllerde’nin Oscar ile birlikte önemli karakter sayılan Trio; Popy, Harchi ve Buck’tan oluşur.

Popy: Harchi ve Buck ile oluşturdukları Trio’nun başıdır. Hurda bir okul otobüsü ve etrafındaki döküntülerle, Harchi ve Buck ile birlikte yaşar. Trio’da en akıllı ve kurnaz olanı Popy’dir. Kendisi bir tilkidir ve baş düşmanları Oscar ve Roco’dur. Hayatı Harchi ve Buck’a neyi nasıl yapmaları gerektiğini anlatmakla geçer. Oscar’a karşı en ufak bir tahammülü bile yoktur. Özellikle Oscar onlardan bir şey araklamaya kalktığında yerinde duramaz. Aslında bu araklama ilişkisi karşılıklı olarak gerçekleşir.

Buck: Bir akbaba olmasına rağmen insanlar gibi yaşar. Dış dünyaya ve Oscar’a karşı çoğunlukla ilgisizdir. Ancak diğerleri kovalamacayı başlattığında hemen kovalamacanın bir parçası olur. Uçmayı bilmesine rağmen her seferinde Popy ve Harchi ile uçurumdan düşer. Ana karakterler dışındaki akbabalara bu yönden pek benzemez. Diğer akbabaların uçamayışı daha görülmemişken, Buck yersiz düşüşleriyle göze çarpar.

Harchi: Hiç benzemese de bir sırtlandır. Aralarında en güçlüsüdür ve araba ile bisikleti kullanır. Ancak akli gelişim noktasında büyük bir yoklukta olan karakterdir. Çizgi filmin getir götürünü yapan yan çar gibidir. Sapanla Oscar’a bir şeyler fırlatıp durur. Ancak Popy’nin etkin olmadığı zamanlarda Oscar ile iyi geçindiği de görülmektedir.

Oscar Çöllerde Yan Karakterleri

Manolo: Oscar Çöllerde’de gösterilen tek insan. Tüm bölümleri izleseniz dahi Manolo’yu uyanık göremezsiniz. Hatta Roco, anılarında bile Manolo’yu uyur halde görür. Manolo kim derseniz, pikabın sürücü koltuğundaki uyuyan güzel. Pikap dağlardan bayırlardan düşse dahi uyandığı görülmemiştir.

Roco: Köpek olmasına rağmen tek havlamasıyla sırtlan olan Harchi’yi uzaklaştırabilecek güçtedir. Pikapta taşınan şey her ne olursa olsun, sağ salim götürebilmek için elinden gelen her şeyi yapar. Ayrıca pikabı da kendisi sürer. Oscar’ın kargolara dokunmasını hiç hoş karşılamaz. Ancak bir keresinde Oscar’a çarptığını düşünür ve daha sonrasında biraz daha yumuşak davranmaya başlar.

Skunk: Oscar Çöllerde’nin kötü kokulu kokarcasıdır. Çılgın kertengelemiz her ne kadar yiyeceklerini koklayarak arasa da, Skunk’un kokusuna karşı herhangi olumsuz bir tepki vermiyor ve Skunk’un Oscar’dan uzaklaşma çabalarına rağmen, elinden geldiğince iyi ilişkiler kurmaya çalışıyor.

Lizardette Oscar’ın kalbine sahip olan dişi kertenkele. Oscar’a attığı kazıklarla akıllara kazınmıştır. Hiçbir şekilde Oscar’ın kur yapma çabalarına karşılık vermez. Ancak “Başarının Tatlı Kokusu” başlıklı bölümde bu duruşundan taviz verir.

Junior: Oscar onu, Roco ve Manolo’nun kamyonundan bir yumurta olarak düşmesiyle buldu. Daha sonra Junior Oscar’ı babası sandı ve Trio’nun karavanı ile tavuk kümeslerini beraber yağmaladılar.

Timsahlar, tavuklar ve mirketler: Çizgi filmde timsahlar vahanın sahibi gibi vahaya giriş çıkışları engellerler. Tavukların ise yumurtalarını korumak için yapmayacakları şey yoktur. Son olarak mirketler de ilk başlarda Oscar’a karşı olumsuz bir tavırda olsalarda ilerleyen bölümlerde iyi ilişkiler kurmaya başladılar.

Bizi buraya kadar okunduğunuz için teşekkür ederiz. Oscar Çöllerde’nin bölümlerine MinikaGo’dan ulaşabilirsiniz. Diğer içeriklerimize göz atmayı ve bizi takip etmeyi ihmal etmeyin.

Bir yorum

  1. Azkaban Firarisi Azkaban Firarisi 10/05/2020

    İncelemenizi çok beğendim. En sevdiğim çizgi filmlerdendir. Birçok bölümünü defalarca izlemişimdir belki. Özellikle Harchi hem duygusal hem çevik hem sinsi hem yardımsever olması yönüyle en sevdiğim karakterlerdendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir