İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz?

Bir dili öğrenmek için o dili hayatınızın bir parçası yapmalısınız. Bu yüzden her dil öyle gelişigüzel öğrenilmemeli. Bir dili öğrenecekseniz o dili kullanmanız gerekir. Kullanmayacağınız dili öğrenmeyin. Bir dili kullanmayacaksanız o dili öğrenmenize de gerek yoktur. Ben de belki de size en çok lazım olacak dil olan İngilizceyi neden öğrenmeniz gerektiğini bu yazımda ele aldım. İşte “Neden İngilizce Öğrenmeliyiz” yazım.

1. İngilizce dünyada konuşulan en yaygın dildir

İngilizce’yi halihazırda 400 milyonu aşkın kişi anadili olarak konuşmaktadır. 600 milyonu aşkın kişinin ise b1 ve üstü bir seviyede ikinci dil olarak konuştuğu tahmin edilmektedir. 50’den fazla ülkenin resmi dili olan İngilizce’nin, Dünya’nın herhangi bir yerinde karşınıza çıkma olasılığının en yüksek dil olması su götürmez bir gerçektir.

2. İngilizce Türklerin Öğrenebileceği En Kolay Diller Arasındadır

Farketmişsinizdir ki, hayatımızda “İngilizce zor mudur?” sorusundan ziyade, “İngilizce neden bu kadar zor?” sorusuyla karşı karşıya kalıyoruz. Ancak bilinenin aksine İngilizce, öğrenmesi Türkçe konuşanlar için zor olmayan dillerden bir tanesidir. İngilizce’nin bu kadar zor bir dil olarak görülmesi biz Türkçe konuşanların emek olmadan yemek yeme düşüncesinden ibarettir. Doğru bir program dahilinde sürekli İngilizceye maruz kalmak bu dili öğrenmeyi büyük ölçüde hızlı kılacaktır.

3. İnternetin Dili İngilizce

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz başlıklı yazımın benim için en geçerli maddesi budur desem yeridir. Dünyada internet trafiğinin %52’sini İngilizce tek başına sahipleniyor. Türkçe trafiğinin sadece %1.2 olması İngilizce öğrenmek için geçerli sebeplerin belki de en büyüğüdür. Kısacası, senin bir sorgulamanda düz mantık olarak 5 sonuç çıkıyorsa, İngilizce’de 200’ü aşkın sonuç çıkacaktır. Ancak mantığı biraz daha zorlayınca Türkçe’de bulamayacağınız arama sonuçlarını rahatlıkla İngilizce’de bulabileceğinizi de söyleyebilirim. Bu yüzden bu madde benim favorim.

4. İngilizce Akademinin Dilidir

Aklında akademisyenlik olanlar bu madde size. Yüksek lisans okuyabilmek için bile bir yabancı dilinizin olması gerekiyor. Bu durumda öğrenebileceğiniz en kapsamlı ve size en çok yararı dokunacak dil İngilizce’dir. İlginizi çeken konulardaki bir makale çok büyük bir olasılıkla İngilizce yazılmıştır veya İngilizce çevirisi mevcuttur. Bu yüzden yüksek lisans başvuruları gelip çatmadan bir an önce İngilizce öğrenmenin çaresini arayın. Akademisyen olmayı düşünenler neden ingilizce öğrenmeliyiz sorusunun cevabını arayacaklarına bu dili öğrenmeye başlasınlar bir zahmet.

İlgili Yazı: İngilizce Öğrenmeyi Zorlaştıran Nedenler

5. İngilizce Bilmek Fırsatlara Bir Adım Daha Yakın Olmaktır

Yurtdışında eğitim almak için İngilizce en çok ülkede geçerliliği olan dildir. İngilizce bilmek yurtdışında seyahatte olsanız dahi sizi günlük rutininizde rahatlıkla idare edecektir. İş konusunda ise İngilizce bilenler her zaman bir adım daha öndedir. Öğrenmek kavramı İngilizce ile birlikte daha kolay bir hal alır.

6. İngilizce İle Kaynakların Tadını Çıkarın

Diyelim ki, İngilizce’ye hakimsiniz ve üçüncü bir dil öğrenmek gibi bir arzunuz var. Bir diğer taraftan da ikinci dil olarak İngilizce’den başka bir dili ele alalım. İkinci dil olarak İngilizce’nin dışında bir öğrenmeye kalkmak kaynak açısından sıkıntı yaratacaktır. Özellikle Türkiye’de adından sıkça söz edilmeyen bir dil öğrenmeye kalkışmak ise haliyle sizi zorlayacaktır. Fakat ikinci diliniz İngilizce ise her hangi bir dilde hiç beklenmedik kaynaklar edinebilirsiniz.

7. Birçok Ünlü Yazar İngilizce Yazdı

Eğer bir edebiyat düşkünüysen bu madde tam sana göre. William Shakespeare, Mark Twain, Tolkien, J.K. Rowling gibi yazarların eserlerinde kullandığı dil de İngilizce’dir. Ayrıca neredeyse tüm eserler önce İngilizce’ye çevrilir. Yani İngilizce bir nevi edebiyatın dili haline gelmiştir. Birçoğumuzun çeviri kitaplar okuduğu göz önüne alındığında İngilizce öğrenmek araya bir aracı koymadan (çevirmen) sınırsız bir kütüphaneye erişmek demektir.

8. Uluslararası İşler İngilizce Yürür

Hangi ülkeyle ticaret yaparsanız yapın, ya o ülkeye özel dili bilmek ya da en etkin uluslararası dil olan İngilizce’yi bilmek zorundasınız. Bu sadece ticaret ile de sınırlı değil. TÜRKSOY’un dilleri arasında İngilizce’nin olması size bir çağrışım yapmış olacaktır. Türk ülkeleriyle anlaşmamızı sağlayan dil de İngilizce’dir.


Neden İngilizce Öğrenmeliyiz başlıklı bu kısa yazımda bile bunca şey varken sen daha İngilizce öğrenmeye başlamadın mı? Yayınlamaya başlamış olduğumuz gramer konularına bir göz atarak başlamaya ne dersin? Ya da İngilizce ile ilgili motivasyon yazılarını da okuyabilirsin.

Önerilen yazı: İngilizceye Nasıl Çalışılır?

2 Yorum

  1. Atilla Atilla 01/02/2020

    Merhaba, gerçekten çok ikna edici bir yazı olmuş. İngilizce öğrenmek için çabalayan insanlara güzel bir motivasyon olacaktır. Emeğinize sağlık 🙂

    • Benalone Benalone Yazar | 01/02/2020

      Çok teşekkür ederim. 🙏 Öyle olursa ne mutlu bana. 😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir