İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

N Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

Sakin bir kafayla düşünüldüğünde dahi N harfi ile başlayan hayvan isimlerini akla getirmek oldukça güç bir durum olabiliyor. Eskiden isim-şehir-hayvan oyununda sıra N harfine geldiğinde N ile hayvan kısmını en sona bırakılırdı. Çünkü aklınıza net bir şey gelmiyorsa zaman kaybetmemek için diğer sorulara hızlıca bakıp N harfi ile başlayan hayvana dönmek daha mantıklıydı.

Benim N harfi ile başlayan favori hayvanım Nehir Balığıydı. Evet, yanlış okumadınız Nehir Balığı. Sonuçta balık bir hayvan ve nehirde yaşayabiliyordu. Haliyle insanın aklına o kısacık sürede başka bir şey gelmeyince, tabii o zamanlar da elde telefon olmayınca sallıyorduk sallayabildiğimizce. Şimdi düşünüyordum da, acaba Nehir Balığı yerine Nehir Hayvanı yazsaydım ne olurdu?

Aşağıda göreceğiniz üzere, her ne kadar nehir balığı diye bir hayvan tanımlanmasa da nehir yunusu diye bir balık türü bulunmaktaymış. Ben her zaman nehir balığını isim-şehir oyununda kullanmayı tuhaf ve saçma bulmuştum. Ancak nehir yunusu tuhaflık alt limitini bir tık daha yukarı çıkarıyor. Şimdi kim bilir burada ne değişik hayvan isimleri var, göreceğiz!

Aşağıya N harfi ile başlayan hayvan isimleri için işinize yarayabilecek bir liste bırakıyorum. Olur da bu hayvanların isimlerimi isim-şehir-hayvan oyununda kullandığınız için birileri itiraz ederse diye de listenin sonuna birçoğunun açıklamasını da yazmayı ihmal etmedim. N ile hayvan yazıma ayrıca N ile başlayan birkaç hayvanın resimlerini de ekleyerek “bu da neyin nesiymiş” diyen iç sesinizi dindirmeye çalışacağım.

N Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

 • Narval
 • Norveç Orman Kedisi
 • Nandu
 • Nar Bülbülü
 • Notilus
 • Neon Balığı
 • Numbat
 • Nil Timsahı
 • Nehir Yunusu
 • Nilgai
 • Nudibranch
 • Nabarlek
 • Norveç Faresi
 • Notholca
 • Nyala
 • Nal Burunlu Yarasa
 • Nematod
 • Neptün Kadehi

Görüldüğü gibi N harfi ile başlayan Türkçe hayvan ismi neredeyse hiç yok. Bu nedenle benim Nehir Balığı hipotezim bir sonraki isim şehir oyunlarında işe yaramaya devam edecek gbi duruyor. Listeden anlaşılacağı üzere listeye “N harfi ile başlayan İngilizce hayvan isimleri” başlığını koysaydım itiraz eden pek çıkmazdı. Bunu da Türkçemizin güzelliğine veriyorum. Şimdi bu hayvanların birkaçına kısa kısa açıklama ekleyelim. Ayrıca sizin bildiğiniz N harfi ile başlayan listedekinden farklı hayvan isimleri varsa yorum kısmına bırakabilirsiniz.

N İle Hayvan İsimleri

1.Narval

Deniz gergedanı da diyebileceğimiz Narval, N ile başlayan hayvanlar arasında favorilerimden biri. Narvallar Arktik bölgelerde yaşayan, balinagiller ailesine mensup orta büyüklükte bir deniz canlısıdır. Topluluk halinde ve sadece soğuk sularda yaşayan bu hayvanların en belirgin özelliği kafalarında çıkıntı yapan spiral bir diştir. Bu diş 3 metreye kadar ulaşabilmekte ve boynuz gibi durmaktadır.

Narvalların sahip olduğu bu diş çok hassas bir yapıya sahip ve milyonlarca sinir ucuyla doludur. Narvallar avlarını yakalayabilmek için bu dişlerini bir sersemletici olark kullanılırlar. Ayrıca Narvalların benekli bir derisi vardır. Kış aylarında Britanya ve Almanya açıklarına kadar indikleri görülmesine rağmen daha çok yüksek enlemlerde yaşamak üzere adapte olmuş hayvanlardandır.

2.Nandu

Güney Amerika menşeili bir kuş türü. Aslında uçamayan bir kuş türü. Yani fotoğraflarına baktığınızda tecrübeli değilseniz deve kuşundan pek ayırt edemeyeceğiniz bir kuşu türü. Zaten Amerikan deve kuşu diye de geçer. Tüm Amerika kıtasının en büyük kuş türüdür. Boyu 1.4 metreye ulaşabiliyorken, yerden yüksekliği yaklaşık 1 metre.

3.Notilus

Bir nevi yaşayan fosiller. Çünkü 550 milyon yıldır gezegenimizde hayatlarını bir şekilde idame edebiliyorlar. Bacakları kafalarında olan bu deniz canlısının sipiral kabuklarının içinde nötr yüzdürme gücünü koruyabilmek için atıl bir gazla dolu boş odalar var bu itici güçle dolaşıyorlar. Ayrıca iki çift solungaçları vardır.

4.Nabarlek

Nabarlek, Avustralya’nın sadece kuzeybatı köşesinde bulunan küçük bir Valabidir, yani bir çeşit kanguru. Bu hayvanlar hayatlarının büyük bir bölümünü engebelli kayalık manzalarda saklanarak geçirir ve sadece geceleri otlarla beslenmek için ortaya çıkarlar. Dünyada sınırsız sayıda azı dişi yetiştirebilen tek hayvandır ve nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan bir türdür.

5.Neptün Kadehi

Ne değişik bir isim değil mi? Kadeh adını kadehe benzeyen şekli dolayısıyla alan Neptün Kadehi, adını ise Roma deniz tanrısı Neptün’den alır. Bir çeşit sünger türüdür. 1900lü yıllarda çok fazla toplanması sebebiyle neslinin tükendiği zannediliyordu, ancak 2011 yılında Tayland ve Singapur açıklarında yeniden rastlanılmıştır.

6.Neon Balığı

2-3 santimetre boylarında küçük bir tatlı su balık türü. Başından kuyruğuna kadar uzanan mavi-yeşil renkli bir şerit vardır ve bu sayede karanlıkta ışık verebilen bu canlı adını da bu özelliği sayesinde almıştır. Güney Amerika kıtasında Amazon havzasında, özellikle Peru, Güney Kolombiya ve Brezilya sınırları içerisinde yer alan akarsularda yaşamaktadırlar. Akvaryumculuk sektöründe de önemli bir yer tutan bu balık türü, kendisini rahatsız etmeyecek balıklarla birlikte akvaryum ortamında uyum içerisinde yaşayabilmelerinden ve gösterişli renklerinden dolayı oldukça rağbet görmektedir.

7.Numbat

Bir tür karıncayiyen olan Numbatlar keseli memeli hayvanlardandır. Uzunca bir burunları vardır ve gündüzleri termitleri yiyerek beslenirler. Avustralya kıtasının güneybatısındaki ormanlarda yaşarlar ve kahverengi postludurlar. Boyları 20 santimetre iken 200 gram ağırlığına ulaşabilirler. Tıknaz gövdeli ve küçük yapılı bir hayvandır. Ayrıca benim favori N harfi ile başlayan hayvanlarımdan bir diğeridir.

8.Nilgai

Hindistan ekosisteminde yer alan, Mavi Boğa olarak da bilinen yabani bir sığır türdür. Zaten Hint dilinde Nil-mavi, gai-inek anlamlarına gelmektedir. Hindistan’ın bazı bölgelerinde sayılarının çokluğundan dolayı tarıma zarar veren hayvanlardan kabul edilirler. Asya aslanlarının favori avlarından biridir. Erkeklerinin küçük boynuzları olan bu tür tek veya küçük gruplar halinde yaşar.

9.Nudibranch

Kabuksuz bir deniz salgangozu türü olan Nudibranchlar parlak renkleri sayesinde yırtıcıları uyarabilme özelliğine sahiptir. Hyroid denen zehirli canlıları yiyerek onlardan oluşturduğu ısırgan hücreleri onu yemek isteyenlere karşı bir koruma sağlar. Bu tuhaf yumuşakçaların diğer salyangozlar gibi kabukları yoktur. Nudibranch adı da zaten çıplak solungaç anlamına gelir.

10.Napu

Napu (Tragulus napu), yalnızca Güneydoğu Asya’da bulunan toynaklı bir küçük hayvandır. Omuzda ancak bir ayak yüksekliğinde durmasına rağmen ironik bir şekilde cinsinin en büyük üyelerinden biridir. Büyük Faregeyiği olarak da bilinen bu tür aslında ne bir fare ne de gerçek bir geyik. Tragulidae ailesinin bir üyesidir. Sumatra, Borneo ve daha küçük Malezya ve Endonezya adalarında ve Myanmar’ın güneyi, Tayland’ın güneyi ve Malezya yarımadasında bulunurlar. Oldukça güvenilir ancak hassas hayvanlardır. Düşmüş meyveler, su bitkileri, tomurcuklar, yapraklar, çalılar ve otlarla beslenirler.

11.Nyala

Burada açıklayacağımız N harfi ile başlayan son hayvan türü Nyala. Anavatanı Afrika’nın güneyi olan burgu boynuzlu bir antilop türüdür. Utangaç ve yoğun bitki örtülerini tercih ettiklerinden dolayı safari turlarında tespit edilmesi zor olan canlılardan biridir. Boyları iki metreye ve 140 kiloya ulaşabilen bu antilop türü güzel postuyla dikkat çeker.

N harfi ile başlayan hayvan isimleri – N ile hayvan yazımız buraya kadardı. Buna benzer daha birçok yazıyı okuyabilmek için diğer sayfalarımıza da göz atarak bilgilenebilirsiniz. Örneğin, A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri – A İle Hayvan başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Ayrıca buraya eklenmesini istediğiniz hayvan isimlerini ve başka diğer görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Esen kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir