İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Merter Nerede, Nereye Bağlı, Nasıl Gidilir?

Merter İstanbul’da yer alan semtlerden birinin adıdır. Tekstil sanayisi ile öne çıkan semt ayrıca İstanbul’un en bilinen semtlerinden biri olma özelliği de göstermektedir. Ancak Merter nerede diye soranlar olduğu gibi Merter nereye bağlı diye merak edenler de olmakta.

Merter 500bin metrekare alanı kapsayan büyükçe bir semttir. İlk kurulduğunda üzüm bağları ve tarlalara ev sahipliği yapan semtin merkezi Veysel Karani Camii’dir.

Semtin adı bölgeye büyük ve dönemin şartlarına göre modern bir site olan Merter sitesini kuran Ahmet Merter’den gelmektedir. Günümüzde de özellikle tekstilcilerin faaliyet yürüttüğü bir semt olma özelliği göstermektedir.

Merter Nerededir?

Merter, güzide ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’un Avrupa yakasında yer alan bir semtidir. Semtin büyük bir kısmı İstanbul’un Güngören ilçesinde yer almasına rağmen bir kısım yerleri Bahçelievler ilçesinde yer almaktadır. Böylelikle semtin Bahçelievler ile Güngören arasında yer aldığı söylenebilir.

Semtin güneyinde Zeytinburnu ilçesi, kuzeyinde Keresteciler sitesi ile Güngören ilçesi, doğusunda Topkapı, batısında ise Bahçelievler ilçesi yer almaktadır.

Merter haritasından da görüleceği üzere Yıldız Teknik Üniversitesi yerleşkesi de hemen Merter’in kuzey yamacında kalmaktadır. Bu konum bilgisi de semtin nerede olduğunu kafanızda oturtabilmeniz için yararlı olabilecektir.

Merter Nereye Bağlı?

Merter, İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı olup Bahçelievler sınırında bulunmaktadır. Dolayısıyla İstanbul’un Avrupa yakasında yer almaktadır.

Merter’e Nasıl Gidilir?

Merter konumu sebebiyle İstanbul’un bir çok noktasıyla gerek İETT otobüsleri gerekse metro ağı aracılığıyla bağlantılıdır. Toplu taşıma ile veya şu anda bulunduğunuz konuma göre Merter’e herhangi bir yerden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Merter semtinden geçen İETT otobüs hatları şunlardır:

  • 34
  • 34AS
  • 34BZ
  • 72T
  • 97

Yukarıda verilen otobüs hatlarıyla rahatlıkla Merter’e ulaşımızı sağlayabilirsiniz. Ayrıca M1A metro hattı ile de semte ulaşabilirsiniz. Özel araçla gelmek isteyenler ise navigasyon aletlerine veya harita uygulamalarına konum bilgisi yazarak semte ulaşım sağlayabilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir