HİSTASYON

Bu site tekil şahıs, kafamdaki moruk çok uzaklarda.

Maldivler: Okyanusa Savaş Açan Ülke

Çağımızın küçümsenen belası küresel ısınma, verdiği ve vereceği zararlarla adından sık sık söz ettirecek olayların temelini atmaya devam ediyor. Isınan dünyanın gösterdiği birbirinden farklı reaksiyonlardan sadece bir faktörü gözler önüne seriyoruz: yükselen sular.

Issız adalarıyla ve balayı diyarı olarak nam salan, Hint Okyanusu’nun gözbebeği Maldivler, dünyanın en popüler turizm cennetlerinden. Bu ada ülkesinde 1200 civarında ada bulunmasına rağmen ülkenin en uç noktası sadece 2.4 metre yüksekliğine sahip olan Addu Atolü’dür. Dünyanın en uzun adamı Sultan Kösen’nin bile bu ülkeden yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

Ülkenin küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüzünden bu yüzyıl içinde veya 22. yüzyıl başlarında sular altında kalacağı öngörülmektedir. Ancak ülkede hayatta kalma stratejileri uygulamaya koyulmuş ve başkent Male’nin kuzeyine bir yapay ada yapmışlardır. Adına Hulhumale verilen bu yapay adaya Wikipedia’da yer verilen verilere göre 30.000’i aşkın Maldivli yerleştirilmiştir. Ancak insanı kendine çeken hindistan cevizi ağaçlarıyla kaplı adaları koruyabilecekler mi, bu bir muamma.

Maldivler’i ziyaret etme planı olanlara yegane tavsiyem, planlarını en erken vakitte uygulamaya geçirmeleridir. Çünkü bugün gördüğümüz Maldivler ile yarın karşımıza çıkacak olan Maldivler arasındaki fark hayal kırıklıkları yaratacak cinste olabilir. Belki de ülkeyi vuracak bir tusunaminin sonrasında Maldivler’i tarihin karanlık sayfalarının arasına koymak zorunda kalabiliriz.

Benalone

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfa 183 kere görüntülendi.
Back to top