İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İnterpals Nedir? Nasıl Kullanılır? Benzeri Siteler

Sıkı bir penpal kullanıcısı olduğumdan olsa gerek interpals nedir sorusuna maruz kalmak sıradan bir hale geldi. Bu soruyu soran herkes için yararlı bir rehber olması umuduyla bu yazıyı kaleme alıyoruz. Böylelikle genel ağ’da yer alan bir eksikliği doldurup, aşağıda tüm ayrıntılarıyla birlikte İnterpals’in tüm inceliklerine kadar açıklamaya çalışacağız.

İnterpals mektup arkadaşlığı odaklı bir websitedir. Temel odağı bu olsa da birkaç konuda birden hizmet vermektedir. 1998 yılında “International Penpal Page” adıyla ilk kullanıcılarını çekmeye başlayan site, aldıkları yoğun etkileşim nedeniyle 1999 yılında isim değişikliğine giderek İnterpals adını alıyor ve o günden bu yana interpals.net alan adında hizmet veriyor. İlk zamanlarından beri site mektup arkadaşlığı olarak tabir edilen penpal siteleri alanında en başta yer alıyor.

Sitenin bu denli popüler olması rakiplerini de oldukça zor durumda bırakıyor. Çünkü en yakın rakibinin etkin kullacı sayısı dahi interpals’in beşte birinden daha az. İnterpals’e benzer sitelere daha aşağıda yer vereceğiz. Sizlerin de göreceği gibi bu sitelerin görünümleri genel ağın ilk günlerinden kalma gibi durmakta. İnterpals’in anlık olarak binlerce kullanıcısı olmasına rağmen, kullandığımız son 5 senede hiçbir şekilde tasarım açısından bir güncelleme almadığını söyleyebiliriz.

İnterpals Nedir?

İnterpals çevrimiçi mektup arkadaşlığı platformudur. Sitenin bu özelliğinin yanı sıra daha çok anlık mesajlaşma ve dil öğrenimi için karşılıklı etkileşim odaklı olarak kullanıldığı görülmektedir. Tamamen ücretsiz olan platformda üst ve üst kısımda reklam yerleşimleri mevcuttur. Dolayısıyla site gelirlerini bu reklam üzerinden sağlar ve sizden bir ücret talep etmez. En azından 5 yıllık deneyim sürecinde tek kuruş dahi harcamadığımızı belirtebiliriz. Yani interpals ücretli mi diye tereddütteyseniz bilinki ücretli değil.

Sitede dil öğrenen kullanıcılar için bilinen diller ve öğrenilen diller olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Bu yönüyle interpals ayrıca bir etkileşimli dil öğrenme aracıdır. Bu dil kutucukları her üyenin profilinde bulunur ve öğrenmek istediğiniz dili bilen kullanıcıları bu sayede rahatlıkla görebilir, onlarla etkileşime geçerken x dilde konuşabilir miyiz diye önceden soru sormanıza gerek kalmaz.

İnterpals’in ana özelliği mektup arkadaşlığı idi. Ancak kullanıcılarının ezici çoğunluğu hiçbir şekilde gerçek manada kağıda yazılan bir mektup gönderme taraftarı değil. Günümüzde site bu işlevini bir arkadaşlık sitesine dönüşerek yitirmiş gibi görünmektedir. Zira gözlemlediğimiz kadarıyla, “hey, mesajınızı göremeyebilirim çünkü 3200+ okunmamış mesajım var hala” gibi yazılara profillerde oldukça sık yer verilmekte olduğu. Bu da bize gösteriyor ki, sitenin çok fazla kullanıcısının olması yanı sıra, bu kalabalık biraz da kuru bir gürültüye neden olduğudur.

Ayrıca belirtmek gerekir ki, bu sitede kadın bir kullanıcı iseniz, fotoğrafınız olsun ya da olmasın mesaj kutunuzda muhakkak bir okunmamış mesaj olur. Yok eğer bir erkek iseniz fotoğrafınız yoksa haftalar boyunca bekleseniz dahi şansınız yoksa tek mesaj dahi alamazsınız. Bu İnterpals’in en iğrenç yanı olsa gerek. Kim bilir ne zaman, belki en baştan kadınlar ilk mesajı yazma eğilimini kaybetti buradan. Bunu bir tür evrimleşme olarak düşünebiliriz. Cevap vermeyebilecek birine yazmak yerine ilk mesajı atanlar içerisinde tercih yapmak daha mantıklı geliyor olmalı. Bu sitedeki en kronik sorun olmalı. Etkileşim sürekli tek yönden başlıyor.

Ayrıca son yıllarda lgbt birey sayısı tavan yaptı ve bunlar gerçek yaşamdan öte sanal ortamlardan kendilerini ifade etmeyi seviyor. Hal böyle olunca özellikle erkekseniz, bir hemcinsiz size yazdığında cevap vermek için birkaç kere düşünmeniz yerinde olacaktır. Ki, siz bir hemcinsinize yazdığınızda karşı taraf da aynı tereddütte kalacaktır.

İnterpals’e Nasıl Kayıt Olunur?

Siteye üye olmak oldukça kolay bir eylem. Email veya facebook üzerinden hızlıca kaydolabir, kullanıcı adı, ilgi alanları, dil, yaş, cinsiyet konum gibi bilgileri doldurduktan sonra üye olma işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bildiğiniz ve öğrenmek istediğiniz dilleri sorma nedenleri size daha iyi dil öğrenme arkadaşı edinmenize yardımcı olmak. Yaş ve konum bilgisi de sitede arama kısmındaki filtreleri daha iyi kullanabilmeniz ve dolayısıyla, örneğin x ülkesini filtrelediğinizde sadece x ülkesindeki kullanıcıları görebilmeniz; yaşınız y ise y-3 ile y+3 arasında filtreleme yapıp kendi yaşınıza yakın veya istediğiniz herhangi bir yaşta kullanıcı bulabilmeniz içindir. Cinsiyet konusu ise muhattabınızı bilebilmeniz açısından önemlidir.

Görüldüğü gibi İnterpals’a kaydolurken başka sitelerin istediği bilgilerden daha spesifik bilgileri vermeniz gerekmiyor. Telefon numarası doğrulaması gibi gereksiz uygulamalara da yer yok. Kaydolma aşamasında cinsiyete dikkat etmeniz gerekiyor. Zira yanlış cinsiyeti seçerseniz sanırım sadece 1 kere değiştirme hakkınız oluyor. Sahte hesapları veya sürekli profil değişikliğine gitmek isteyenlere karşı böyle bir uygulamaya geçilmiş olmalı.

İnterpals Nasıl Kullanılır?

Sitenin oldukça eski bir görünümü var. Ayrıca her ne kadar kötü olsa da bir uygulaması var. Uygulamada mobil uyumlu bir tasarım varken, sitede sadece masaüstü tasarımı bulunmakta. Biz de sadece siteyi kullandığımız için anlatacağımız şeyler bu versiyon üzerinden olacaktır. Öncelikle interpals giriş sayfasına gidip email ve şifre ile giriş yapıyoruz. Karşımıza anasayfa çıkıyor ve bu sayfanın üst kısımlarında bir takım menüler; sayfa içeriğinin üstünde profil fotoğrafımız ve yanında profili düzenle, fotoğraf ekle, arkadaşlarını davet et, arama butonu ve forum butonu; sayfanın ortasında hızlı arama kısmı; ve daha altta ise profilinizi görünteleyen kullanıcıların listesi bulunmakta.

Menü kısmında yer alan profile seçeneğinden profilinizi görüntüleyebilir ve oradan edit sections yazan yerlere tıklayıp profilinizin istediğiniz yerini güncelleyebilir veya kaldırabilirsiniz. “What’s new? Update your status here…” yazan yere bir slogan yazabilir ve profil sayfanıza yorum yazanları yine aynı sayfadan görüntüleyebilirsiniz.

Messages kısmında ise gönderdiğiniz ve aldığınız mesajlar görünür. Bu kısmın iki farklı görünümü vardır. Switch to split view veya switch to classic view butonlarına tıklayarak tercihinize göre bir tasarımı kullanabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada All, New, Online filtreleri de vardır. Yani tüm mesajları birlikte veya sadece okumadıklarınızı ya da yalnız çevrimiçi olan kullanıcılardan gelen mesajları görüntüleyebilirsiniz.

Menüdeki friends kısmından arkadaşlarınızı görüntüleyebilir, wall kısmından duvarınıza yorum bırakabilirsiniz. Photos ve Notes kısımları da fotoğraf ekleyip silmek veya not ekleyip silmek için ayrılan bölümler. Bookmarks kısmı eğer birini arkadaş olarak ekleyemediniz ve o an için aklınıza yazacak bir şey gelmedi ise o kişi kaydettikten sonra orada görüntülemeye yarar.

Settings yani ayarlar kısmı ise sitede oldukça iyi özelleştirilebilir şekildr ayarlanmış bir kısım. Aslında burayı sizin gidip keşfetmeniz daha doğru olur. Çünkü bir çok farklı ayar var ve dilediğinizce özelleştirebileceğiniz yerler mevcut. Genel, güvenlik ve bildirim ayarlarları olmak üzere üç ayar ve hesap silme seçeneği olmak üzere bir bölüm bulunmakta. Genel ayarlarda email, şifre, saat dilimi değişikliği yapabilirsiniz. Güvenlik ayarlarında kimlerin sizlerle etkileşimde bulunabileceğini, ülke engellemelerini ve kimlerin bazı bilgilerinizi görüntüleyebileceğini ayarlayabilirsiniz. Bildirim kısmı ise hangi durumlarda email almak istediğinizi ayarlamak içindir. Bir diğer kısım ise hesap silme.

Interpals Hesap Silme

İnterpals account delete yani hesap silme seçeneği ayarlar kısmında yer almakta. Yukarıda bahsettiğimiz gibi bu kısım (settings) dörde ayrılmakta. Genel, güvenlik, bildirim ayarları ve hesap silme (delete account). Bu sekmeye tıklayıp delete düğmesine tıkladığınızda hesabınız 30 günün sonunda tamamen silinecektir. Zaten bu uyarıyı sayfanın alt kısımda göreceksiniz ama biz yine de Türkçesini verelim:

Sil’i tıkladığınızda, hesabınız InterPals sunucularından silinmek üzere programlanacaktır. 30 gün içinde giriş yaparak hesabınızı yeniden etkinleştirebilirsiniz, bu sürenin sonunda verileriniz veritabanımızdan kalıcı olarak silinecektir.

Tabii silmek için emin olduğunuzda tüm profil bilgilerinizi kendiniz silip diğer içerikler için 30 günlük bekleme süresinden sonra hesabınız silinebilir. Çok fazla mesaj aldığınız için silmek istiyorsanız mesaj alımını ayarlardan engelleyebilirsiniz. Bunun için de sayfa içinde sitenin bir bildirimi bulunmakta. 30 günün sonunda hesabınız geri dönüşümsüz olarak silinecektir.

İnterpals Ülke Engelleme

Sitenin en kronik sorunu bu olsa gerek. Birine bir ülkeden birkaç rahatsız edici kullanıcı yazdığında tüm ülkeyi birden engelleme özelliği var. Üstelik sadece belirli kıtalardan mesaj alımına izin verebilirsiniz. Sitede Türkiye Asya’da gösteriliyor. Bu yüzden kullanıcılar bu ayarı kullandığında genelde Avrupa, Kuzey Amerika ve Okyanusya açık kalacak şekilde yapıyor ve bu gibi durumlarda o kullanıcıyı görebilseniz dahi mesaj yazamıyorsunuz.

Özellikle Türkiye, Afganistan, Hindistan, Pakistan, Fas gibi ülkeler doğrudan engelleniyor. Bu yüzden tüm ülkenin adını çıkarmadan önce siteyi doğru düzgün kullanmakta herkes için bir yarar var. En çirkin kız bile bu ülkeleri engellemiş durumda. Ne yazıyorsunuz, nasıl öyle yazabilecek kadar engelli bireylersiniz bilemeyeceğiz ancak nereye giderseniz gidip bu tavırla hep engellenirsiniz. Adam her yerde adamdır. Kullanıcıların ilgi alanları profillerinde yazar. Flirt etmek isteyen hemen oracıkta belirtiyor zaten. Buna rağmen ülkenin bu kadar engellenmesi akıl alır değil.

İnterpals Kendini Tanıtma

Profilinizde kendini tanıtma bölümü vardır. Birçok kullanıcı bu kısmı doldurmaya üşenir. Ancak çoğu bir kullanıcıdan mesaj alsa dönüp bu bölüme bakar. Yani birine mesaj attığınızda o kişi gelip bu kısmı okuyacaktır. Bu yüzden bu kısmı iyi doldurmak nitelikli geri dönüşümler için oldukça önemlidir. Peki bu bölümü nasıl doldurmalısınız?

Bildiğiniz gibi sitede hakkımda kısmı alt kısımda birçok seçenekten oluşmakta. En üstte genel bir hakkımda bölümü var. Bu bölümde genel olarak kendinizi tanıtın. Yapmak istediğiniz şeylerden, hayallerinizden, siteyi kullanma amacınızdan veya ruh halinizden bu kısımda bahsedebilirsiniz. Ayrıca bu kısmı okumadan size yazanlar in araya bir şifre yerleştirir ve ilk mesajlarında o şifreyi size yazmalarını da isteyebilirsiniz ki bunu yapan kullanıcı sayısı da dişe dokunur nitelikte.

Kendini tanıtma kısmında hobiler, müzikler, filmler için ayrı bir bölüm bulunmakta. Bu gibi bilgileri oraya girmeniz daha doğru olacaktır. Ancak siz yine de sadece “about” kısmını doldurup, tüm bilgilere orada yer verebilirsiniz. Yani bu tamamen sizin tercihinize kalmış bir durum. Bu bilgileri tamamen Türkçe dolduranlar var. Eğer dil öğrenmek istiyor ve veya yabancılarla konuşmwk istiyorsanız bu kısmı İngilizce dilinde doldurun. Çünkü orayı kullanan çoğu kişi az çok İngilizce bilir, ancak Türkçe bilen sayısı yaklaşık %7.

İnterpals Kullanıcılarının Konuştuğu Diller

Bu başlığı açma nedenimiz dil öğrenmek istiyorsanız hedef kitlenizi size gösterebilmek içindir. Sitede şu anda 5.4 milyon üye bulunmakta. Anlık olarak 3-8 bin arasında aktif üyesi var. Hangi dili kaş kişi biliyor diye merak ediyorsanız, ikincil menüden language exchange kısmına tıklamanız yeterli. Anlık rakamlar ile bazı dillerin konuşan sayısı aşağıda verilmiştir. 100.000 ve üzeri konuşulan her dil ile ülkemizde ilgi gören birtakım diller listedir:

 • İngilizce: 3.990.000
 • Rusça: 759.000
 • Fransızca: 597.000
 • İspanyolca: 510.000
 • Türkçe: 378.000
 • Almanca: 357.000
 • Arapça: 325.000
 • Endonezce: 276.000
 • Korece: 262.000
 • Çince: 197.000
 • Japonca: 193.000
 • İtalyanca: 134.000
 • Lehçe: 132.000
 • Ukraynaca: 117.000
 • Flemenkçe: 86.000
 • Macarca: 42.000
 • Farsça: 38.000
 • İsveçce: 38.000
 • Fince: 25.000
 • Azerbaycan Türkçesi: 24.000
 • Kazakça: 19.000
 • Ermenice: 16.000
 • Yunanca: 15.000
 • Abhazca: 11.000
 • Kürtçe: 9.700
 • Bulgarca: 9.200
 • Gürcüce: 6.600
 • Özbekçe: 6.500
 • Tatarca: 6.200
 • Estonca: 4.700
 • Kırgızca: 3.400
 • Başkurtça: 2.600
 • Türkmence: 2.200
 • Moğolca: 1.400
 • Uygurca: 520

Görüldüğü üzere sitede İngilizce bilenler ezici çoğunlukta. Sonrasında ise Rusça, Fransızca, İspanyolca ve Türkçe gelmekte. Bu listeye eklememi istediğiniz dil var ise yorum yaparak bunu bize iletebilirsiniz.

İnterpals Benzeri Siteler

Bu tarzda siteler elbette bir dünya. Ancak bildiğiniz gibi İnterpals farklı işlevler üzerine kurulu bir site. Bunu İnterpals nedir diye yukarıda açıklarken, bu sitenin üç farklı özelliği olduğu hususuna değinmiştik. Arkadaşlık platformu, dil değişimi sitesi ve penpal sitesi. Sitedeki en belirgin ayrım bu. Öncelikle siz bu siteyi ne amaçla kullanıyordunuz?

Arkadaşlık amaçlı veya dating amaçlı kullananlar için google’a arkadaşlık siteleri yazıp aratabilirler. Penpal amaçlı kullananlar “penpal siteleri” veya “penfriend siteleri” yazıp aratabilirler. Son olarak dil öğrenmek isteyenler ise “dil değişimi siteleri” yazıp aratabilirler. Ayrıca bu yazıyı okuduğunuzda sitemizde halihazırda ilgili yazılar da mevcut olabilir. Bu yüzden sitemize göz atabilir ve yararlı birbirinden farklı sitelere, uygulamalara rastlayabilirsiniz. Biz yine de interpals’e benzeyen sitelere örnek olması amacıyla birkaç sitenin adını analım.

 • Penpalworld.com
 • İnstagram.com (arama kısmına #penpal #interpals gibi kelimeler yazın)
 • Pelpals.phk.at
 • Hipenpal
 • Penpal-gate.net

Elbette daha birçok interpals benzeri site mevcut. Gördüğünüz üzere daha çok penpal veya penfriend siteleri denen tarzda önerilerde bulunduk. Dil değişimi için de mylanguageexchange adlı siteyi de önerebiliriz. Ayrıca interpals benzeri uygulamalar olarak da penpal aramaları yaparak sonuçlar bulabilirsiniz. Tandem, Hinative, HelloTalk bunlardan bazıları. Bunlar da dil odaklı uygulamalar. Arkadaşlık sitesi arayanlar ise tinder benzeri siteleri aratabilirler ancak kullanırken nereye düştüm ben böyle diyerek yüzünüzü ekşitebilirsiniz.

Bu gibi konularda ayrı ayrı site önerileri gelecek. Bu yüzden email bültenine abone olarak yeni yazı geldiğinde haberdar olabilirsiniz. İnterpals nedir diye açıklama yapmaya çalıştığımız yazımızda birçok konuya değinmeye çalıştık. Daha fazlası için diğer içeriklere göz atmayı ihmal etmeyin. Esen kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir