İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

I Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

I harfi ile başlayan hayvan ismi bulmak gerçekten zor bir uğraş. Genel ağ dünyası bilgi edinmek için çok güzel bir durak olmasına rağmen, içerisinde akıl almaz derecede yanlış, taraflı, çarpıtılmış bilgi de barındırıyor. Örneğin ı harfini kelime başında kullanmak pek olağan bir durum değil. Türkçemizde ı harfi ile başlayan hayvan isimleri oldukça sığ bir çerçevede. Bunun farkında olan yazarlar veya kopyacılar, hemen i harfi ile başlayan hayvan isimlerindeki noktayı düşürüp, kelime ı harfiyle başlıyormuş gibi gösteriyorlar.

Örnek vermek gerekirse, ıspinoz. Ispinoz diye bir kelime Türkçe’de yoktur. Ancak bazı çok bilmişler tarafından kelimeden bir nokta düşürülmüş ve ı harfi ile başlıyor gibi gösterilmiş. Yani bahsettiğimiz hayvan ispinoz, bir kuş türü. Buna benzer birçok kelime oyununa rast gelebilirsiniz. İşin kötü tarafı, kopyalama içerik paylaşan kesimden insanlar da aynı hatayı kendi sayfalarında tekrar ediyorlar. Özellikle haber sitelerinde görebileceğiniz bu durum, Türkçe genel ağ arşivinin hastalıklı tarafı. Yazmak için öncelikle araştırmanın gücüne inanmak gerek.

Yazı yazarken söylemek istediklerimi uzatarak anlatmayı seviyorum. Bu yüzden yazma süreci saatler süren bir hal alıyor. İnan olun ki, araştırma sürecinin de saatler boyunca sürdüğü oluyor. Genel ağda pek umursanmayan ve kaliteli içerik bulunmayan Türkçe dili, üzücüdür ki çöp içeriklerin merkezi. İşte bu dilde araştırma yapmak gerçekten çoğunlukla gereksiz bir çaba. Güvenilir kaynak sayısı yok denecek kadar az. Genelde araştırma kısmını İngilizce yapıp, Türkçe yazmak tercih ettiğim bir durum. Ancak sadece Türkçe araştırma yapmak zorunda olduğum bu gibi konularda birçok kopyacı yazarımsı şahsiyetsizin kulaklarını çınlattığım da oluyor.

Çöp içeriklerden ayıklayıp yazdığım ve hayvanları İngilizce olarak araştırıp açıkladığım bu yazı kısıtlı bilgi içermektedir. Öncelikle hayvan isimlerini bir liste şeklinde yazdım ve devamında da bu hayvanları tanıtmaya çabaladım. Umarım sizler için faydalı bir yazı olur.

I Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

  • Istakoz
  • Islık çalan marmot
  • Irak yedikardeşi
  • Iskarmoz
  • Işıldak balığı
  • Islıklı tavşan

Oldukça kısıtlı bir liste olduğunu söylemiştim. I ile hayvan ismi bulmak cidden zor iş. Elimde hayvanlara dair bir sözlük bulunmadığı için de bir hayli zorlanmış oldum. Ayrıca kedi-köpek dışında üzerine Türkçe inceleme yapılan hayvan bulmak da zor bir iş. Bu yüzden hayvanları tanıtırken anlatacaklarım da kısıtlı olmak zorunda. Hatta çoğu sayfada ı ile hayvan isimleri, i ile başlayan hayvan isimleriyle birlikte değerlendirilmiş ki bir içerik ortaya çıkabilsin.

I İle Hayvan – I Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

1.Istakoz

Istakoz, denizde yaşayan, astacura sınıfının kabuklular sınıfında yer alan bir tür hayvan. Istakozlar tüm okyanuslarda, kıyı şeridinden kıta sahanlığının ötesine kadar kayalık, kumlu veya çamurlu diplerde yaşarlar. Deniz tabanındaki çatlaklarda yaşarlar ve ülkemiz denizlerinde de bulunmaktadırlar. Kas kuyruklu uzun gövdelere sahiptir. 18. yüzyılda ucuz bir deniz ürünü olan ıstakozlar, günümüzde önemli bir ekonomik değere sahiptir. Öyle ki, yaşadıkları kıyı bölgelerindeki en önemli deniz mahsüllerinden biri de diyebiliriz.

Istakozlar kendi doğal ortamlarında 50 yıla kadar yaşayabilen hayvanlardır. Şimdiye kadar yakalanan en büyük ıstakoz 20.15 kilogram ağırlığındadır. Boyları 50 santimetreyi geçebilen ıstakozlar saatte 5 kilometre/saat hızla hareket eden yavaş canlılardır. Pençeli ıstakozların fosil kayıtları 140 milyon yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Tarihi bu kadar eskiye dayanan bu canlıların elbette onlarca farklı türü bulunmakta.

2.Irak Yedikardeşi

Irak yedikardeşi Irak ve İran coğrafyasında Dicle-Fırat sazlıklarında yaşayan bir kuş türüdür. Ardıçlara da benzeyen bu tür seyrek de olsa Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki şehirlerde de yer almaktadır. Yedikardeş ismi bu kuş türünün Hindistan’daki adlandırmasından esinlenilerek verilmiştir. Zira Hindistan’daki yörelerde “yedi erkek kardeş” veya “yedi kız kardeş” gibi adlandırmalar yapılır. Erkek-dişi ayrımını yapmak görünüş açısından zordur. Gürültücüdürler, ötüşleri gür ve melodiktir, aniden sonlanır.

3.Islıklı Tavşan

I ile hayvan listemizin sevimli üyesi ıslıklı tavşanlar, veya diğer adıyla pika, 15 santim boyunda küçük bir tavşan türüdür. Pika adlandırılmasının Tunguzcadaki ‘piika’ kelimesinden geldiği tahmin edilmektedir. Kulakları diğer tavşan türlerine kıyasla daha küçük olup, öbür tavşanlardan farklı olarak kuyrukları yoktur. Arkadaş canlısı hayvanlardır ve koloniler şeklinde yaşarlar. Habitat alanları Sibirya, Çin, Moğolistan, Orta Asya, Hindistan, Kuzey Amerika şeklindedir. Oldukça çalışkan bir tür olan ıslıklı tavşanlar, gündüzleri beslenen bir tür olmalarına rağmen içgüdüleri sayesinde geceleri çalışabilmekteler. Bu yönleriyle ı harfi ile başlayan hayvan listemizin en tatlı ve çalışkan üyesi olmaktadırlar.

4.Iskarmoz

Son olarak ı harfi ile başlayan hayvan listemizin en çirkin hayvanı olan ıskarmoza geliyoruz. Iskarmoz, Akdeniz havzasında ve Atlas okyanusunun sıcak sularında yaşayan yırtıcı bir balık türüdür. Keskin dişlere ship oln ıskarmozlar genelde 30-60 santimetre boylarında ve 60 kilo olmalarına rağmen 165 santimetreye ve 120 kiloya ulaşbildiklerine de rastlanmıştır. Diğer balıkları yiyerek beslenirler. 200 üyelik gruplara ulaşabilecek şekilde yaşadıkları görülmektedir. Bir ıskarmoz dişisi Mayıs ve Ağustos ayları arasında 300.000’e kadar yumurta bırakabilmektedir.

I ile hayvan yazımız buraya kadardı. Aklınızda olan ve listeye eklememi istediğiniz hayvan türleri varsa lütfen yorum olarak aşağıya bırakmaktan çekinmeyin. Öyle bir hayvan olduğuna kanaat getirebilirsem -malum ı harfi ile başlayan hayvan isimlerinin çoğu uyduruluyor- elbette listeye ekleyeceğim. Buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederim. Başka içeriklerde görüşmek üzere, esen kalın.

Tavsiye Edilen Yazı: N Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri – N İle Hayvan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir