İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi – Oscar Wilde – Kitap İncelemesi

İsmiyle kendisini pazarlayabilen kitaplardan olan Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi, Oscar Wilde’ın yapıtlarında yer verdiği aforizmaların derlenip bir araya getirilmesiyle oluşturulan bir kitap. Yani, Oscar Wilde’ın Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi adında bir kitabı mevcut değildir. Kitap bir yayınevinin insiyatifinde oluşturulmuştur.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi incelemesini yapmak, kitabın sözlerden ibaret olmasından dolayı kolay değil. Ancak, Oscar Wilde’ın eserlerini okuyup onun hakkında belli bir yargıya varacak kadar onu, eserlerini ve düşüncelerini tanıyanlar için ve kendilerinde Oscar Wilde’ın eserlerini okuyabilmek için zamanı bulamayanlar için, Oscar Wilde’ın düşüncelerine kısa bir özet geçmek veya onun düşüncelerinde çerçeve bir yargıya ulaşmak maksadıyla okumak düşüncesinde olanlar gayelerine bu kitabı okuyarak kısmen ulaşabilirler, diyebilirim.

Buna rağmen, Oscar Wilde’a daha yeni ulaşanlar veya henüz bir iki kitabının ötesinde başka kitaplarını okumayanlar için tavsiye edebileceğim bir kitap değildir. Bunun en temel nedeni, şu anda Oscar Wilde’ın Önemsiz Bir Kadın kitabını okumakta olduğum ve Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi kitabında yer verilen aforizmaların bu kitapta önemli bir yer tutmasıdır.

Ayrıca kitapta yer alan aforizmalar, Önemsiz Bir Kadın kitabı üzerinden gidecek olursak, aslıyla örtüşmemektedir. Yayınevi cümle yapılarıyla oynayarak daha güzel ve beğenilecek cinsten aforizmalar üretmiştir. Bu sebeple okumayı tavsiye edebileceğim bir kitap değildir.

Ne varki, tüm bu olumsuzluklara rağmen Oscar Wilde gibi bir dahi yazarın düşüncelerine ulaşmak için en kısa yollardan biri olması nedeniyle ve o nefis düşüncelerle tanışmak için okunması gereken bir kitap olduğu kanısındayım. İşte o aforizmaların birkaçını aşağıda okuyabilirsiniz.

Hep Bir Şeyi Unutmuş Gibi Alıntıları

Ölüm çok güzel olmalı. Yumuşak toprakta uzanırsın, çimler başının etrafında dalgalanır ve sessizliği dinlersin. Ne dünün vardır ne yarının. Zamanı unutursun, hayatı affedersin; huzur bulursun.

Bu günlerde insanlar içlerini kemiren sağduyudan dolayı ölüyorlar. Ancak iş işten geçtikten sonra keşfediyorlar ki, bir insanın pişmanlık duymadığı tek şey hatalarıdır.

Hafıza, asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyleri kaydeden bir güncedir.

Dünyada yalnız iki trajedi vardır: Biri istediğini elde edememek, diğeriyse etmek. İkincisi en fenasıdır, ikincisi gerçek bir trajedidir!

Hepimiz bir çukurda debeleniyoruz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor.

Sinik, her şeyin fiyatını bilir de hiçbir şeyin değerini bilmez.

Tarih okumuş herkes itaatsizliğin insanın hakiki erdemi olduğunu bilir. İlerleme ancak itaatsizlik yoluyla kaydedilir; itaatsizlik ve başkaldırı yoluyla.

Yaşamak, şu hayatta en nadir rastlanılan şey. Çoğu insan yalnızca var, o kadar.

Büyük kitapların ucuz nüshaları çok hoş olabilir ancak büyük adamların ucuz nüshaları çekilecek gibi değil.

Adaletsizlikten kötü bir şey varsa, o da, kılıcını elinde tutmayan adalettir. Hak kudret değilse, şerdir.

Uğruna yaşanacak yegane şey, zevktir. Hiçbir şey eskimez mutluluk kadar.

Doğal olmak basbayağı gösteriş yapmaktır.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir