İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Evde İngilizce Öğrenmenin En Etkili Yolu

İngilizce öğrenmek, günümüz dünyasında gittikçe zorunluluk haline gelen bir eyleme doğru evriliyor. Önceleri turizm, eğitim ve ekonomi alanlarında faaliyette bulunmak isteyenler için bir gereklilik iken, şu anda neredeyse her alanda İngilizce’nin baskınlığı bulunuyor. İşte bu sebeple, biz de sizler için dünyanın her tarafında kullanma fırsatı yakalayacağınız bu dili öğrenme yolculuğunuzu eve taşıyabileceğiniz bir yöntemden bahsetmek istiyoruz; konuşarak evde ingilizce öğrenmek.

Türkiye’de gelenekleşen, “okulda yıllarca ingilizce gördük ama…” diye başlayan cümleleri siz de kurmak istemiyorsanız bu yazımızı sonuna kadar dikkatlica okumayı ihmal etmeyin. Zira, bu yazı okulda verilen İngilizce eğitimiyle bir dirhem yol kat edememiş biri tarafından kaleme alınmaktadır. Hatta okul dışında hiçbir şekilde bir kursa gitmeden tamamen evde öğrenmiş biri tarafından.

Evde ingilizce öğrenmek, çoğu kişiye imkansız bir eylemmiş gibi geliyor. Bazıları gösterdikleri gayret sonucunda, “tamam, evde ingilizce öğrenilir ama bir noktaya kadar,” diyecek kadar ilerleme katedebiliyor. Ancak, işte o sınırın neresi olduğu bir dil öğrencisi için çok önemli bir konu. Çünkü bir dil öğrencisi “buradan sonrasını tek başıma yapamam” diyorsa ya pes etmek üzeredir ya da üst düzey seviyeye gelip tıkanmış durumdadır.

İngilizce öğrenmekten pes etmek üzere olan öğrenci kendini büyük ihtimalle gramerin içine atmıştır. Az biraz kelime bilgisi, dinleme ve belki de birazcık da okuma ve yazması vardır. Üst seviyelere kadar gelip “bundan ötesini yapamam” diyen öğrenci ise bunları hakkıyla yapmış, ancak dil öğrenmenin en önemli unsuru için çabalamayı ihmal etmiştir. Gelin bu unsura hep birlikte bir göz atalım.

Konuşarak Evde İngilizce Öğrenmek

Konuşma pratiği yapmak bir dil öğrencisi için hayati bir önem taşır. İlber Ortaylı, “kullanmayacağınız dili öğrenmeyin,” diyerek biz dil öğrencilerini telkin eder. Bir dili öğrenme çabası içerisindeki bir öğrencinin temel gayesi o dili hayatının içine alması olmalıdır. Bundan daha doğal bir şey de düşünülümez. Ancak bir dili hayatınızın odak noktasına koyma isteği içerisindeyseniz asla dilbilgisiyle yetinmemelisiniz. Zira dilin özü dilbilgisi değil, konuşmadır. Birkaç yapay dil dışında, hiçbir dil gramerin üzerine kurulmamıştır. Dillerde bahsettiğimiz bu kurallar, yazıdan sonra ortaya çıkmıştır. Kimse kimseye “aa, sen şurada edat kullanmadın,” veya “dilek kipini geçmiş zamanda neden öyle kullandın ki,” gibisinden şeyler söylemez.

Gramer, bir amaç olmaktan öte, araçtır. Bunu asla unutmayın; gramer bir araçtır ve bizim asıl hedefimiz de akıcı konuşmak olmalıdır. Atatürk, “ordular, ilk hedefimiz Akdeniz’dir. İleri!” demişti. Biz de dil öğrencileri için ilk hedefin konuşmak, konuşabilmek olması gerektiğini söyleyebiliriz.

Evde ingilizce öğrenmenin en büyük dezavantajı yüksek bir irade istemesidir. Her öğrenci kendine göre bir program yapar, ancak yaptıkları programı devam ettirebilenlerin sayısı devam ettiremeyenlere göre daha azdır. Bunun en büyük sebebi yapılan programların çoğunun kelime ve gramer öğrenme odaklı olmasıdır. Bu açıdan, öğrenciler için yoğun gramer ve kelime çalışmaları yapmaları yerine bunların yanında konuşmayı da ihmal etmemelerini salık veriyoruz. Belirtmeliyiz ki, bir dil en iyi şekilde konuşarak öğrenilir.

Evde İngilizce öğrenmek için, hatta İngilizce’yi herhangi bir yerde öğrenebilmek için konuşmak ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Çünkü, öğrenci gramer çalışır ancak konuşmazsa hiçbir ilerleme katetmediğini düşünür. Yalnız gramer çalışması, konuşma konusunda sizlere en fazla birkaç adım attırır. Gramer, okuma, yazma gibi yetkinleri güçlendirme üzerine çalışmak İngilizceniz ile emeklemenizi ve belki de ileri düzey için yürümenizi sağlar. Ancak bu yetkinliklere dinlemeyi ve konuşmayı da eklerseniz koşarak gittiğinizi düşünmenize neden olacak bir motivasyona ulaşırsanız.

Konuşarak Evde İngilizce Öğrenmenin Püf Noktaları

Yukarıda söylediğimiz tüm bu şeylerden sonra evde ingilizce öğrenmek isteyen öğrencilerimiz, okuyucularımız için tavsiye niteliğinde değinmemiz gereken bir kaç nokta var. Öncelikle herhangi biriyle İngilizce konuşarak İngilizce öğrenebileceğinizi aklınızdan çıkarmanızı istiyoruz. Unutmayın, herkes İngilizce konuşabilir ama ne kadarını?

Konuşma yeteneğinizi geliştirmek için yabancı arkadaşlarla ihtiyacınız olacaktır. Ancak İngilizce konuştuğunuz her yabancının size faydası olduğunu sanmayın. Eğer İngilizce öğrenmek istiyorsanız, ilk yabancı arkadaşlarınızın Güney Asyalı olma ihtimali çok yüksek. Yüksek özgüvenli olan bu arkadaşlarımız, (-)C2 düzeyinde İngilizce biliyor olsalar bile sizinle iletişime geçmek için her şeyi yapacaklardır. Elbette bunlarla arkadaşlık yapmanızda hiçbir sakınca yoktur. Ancak, İngilizce bilmeyen birinden İngilizce öğrenmek çok risklidir. Özellikle bozuk bir aksana sahip olmak istemiyorsanız tavsiye ettiğimiz bir şey değildir.

İngilizce öğrenmek, ana dili İngilizce olan kişilerle birlikte hem daha kolay hem de daha etkili olacaktır. İkinci dil olarak İngilizce konuşan biriyle de pekâla İngilizce öğrenebilir ama özellikle aksan ve Phrase’ler konusunda tavsiyemiz ana dili İngilizce olan kişilerle İngilizce konuşma pratiği yapmanız yönünde olacaktır.

Özellikle ABD, Britanya, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde yaşayan Native’ler ile konuşma pratiği yapmanız sizin için daha etkili olacaktır. Herkesin bu ülkelerde arkadaşı bulunmadığını biliyoruz. Hatta Nativeler ile arkadaş olsanız dahi bunlarla sürekli telefon konuşması yapamayacağınızı da. Zira, biz de bu yollardan geçtik diyebiliriz. Yeri geldi İngilizce konuşabilecek bir arkadaşımız dahi olmadı, yeri geldi İngiliz arkadaşlarımız oldu ama istediğimiz her dakika arayamazdık tabii.

Bu noktada, uygulamalar ve siteler üzerinden konuşabilecek birileri bulmak için uğraştık ve konuşma pratiği ile İngilizce öğrenebileceğimiz bir dünya site keşfettik. Ancak, bunların çoğu öğrenci bütçelerini sarsacak cinsten ücretler ödememizi isteyen sitelerdi. Biz de keşfettikçe deneme derslerine girip bıraktık sadece. Biri hariç.

English Ninjas İle Konuşarak Evde İngilizce Öğrenmek

Englis Ninjas, bir tesadüf eseri karşılaştığımız bir site oldu. Reklamlarını görünce üye olup hemen deneme dersine girdik. Sadece deneme dersine girmek için üye olduğumuz bir platform olan English Ninjas’ın abonelik ücretlerini gördüğümüzde düşüncemiz değişti. Muadillerine oranla çok daha düşük bir ücrete, konuşma üzerine ingilizce dil pratiği yapmayı vaat ettiğini görünce dayanamadık ve araştırmaya başladık.

English Ninjas’ın dört yılı aşkın bir süredir ana dili İngilizce olan eğitmenler ile web ve mobil uygulamaları üzerinden canlı İngilizce konuşma pratiği yapmayı sağladığını öğrendik. Zaten bu gibi sitelerin temel gayesi bolca pratik ve English Ninjas ile bu amacımıza rahatlıkla ulaşabileceğimizi gördük. Tamamen ana dili İngilizce olan öğretmenlerle pratik yapma imkanı sundukları için, denemeye değer bulduk. Unutmayın, ne kadar pratik yaparsanız, o kadar gelişirsiniz.

İngilizceyi öğrenmek, geliştirmek devamında iyi konuşabilmek için en iyi yöntemin pratik yapmak olduğunu önceki yazılarımızda da olduğu gibi defalardır vurguluyoruz. English Ninjas da ana dili İngilizce olan eğitmenlerle konuşma pratiği yapmanızı sağlayan bir servis olduğu için gönül rahatlığıyla okuyucularımıza tavsiye ediyoruz.

English Ninjas’ın Avantajları Nelerdir?

English Ninjas ile ana dili İngilizce olan eğitmenlerle, dilediğiniz konuda ve mesleki yeterlilikte bire bir dersler alabileceğiniz bir platform. Ancak özelliklerini say say bitiremeyiz. Yine de şöyle bir listeleme yapmaya çalışalım.

1. Eğitmenlerinin tamamının ana dili İngilizce’dir.
2. Hem websitesi ile hem de Android ve IOS uygulamaları ile pratik yapabilme imkanı.
3. İsteğe bağlı olarak sesli veya görüntülü konuşabilme özelliği.
4. Konuşurken eğitmenler ile yazışabilme özelliği.
5. Eğitmenler her konuşmanın sonunda sizi değerlendirir ve eksikliklerinizi size bildirir.
6. Görüşmelerinizi daha sonra izlemek için kaydedebilir ve böylece geriye dönerek hatalarınızı görebilirsiniz. Ayrıca “Gelişim Raporu” bölümünden gelişiminizi takip edebilirsiniz.
7. İlgi alanlarına göre eğitmen seçebilirsiniz.
8. Nerede ve nasıl bir şekilde konuşmanız gerektiğine siz karar verirsiniz.
9. 7/24 konuşabileceğiniz öğretmen bulabilirsiniz.
10. 30 saatlik konuşmanın sonunda bir sertifikaya sahip olabilirsiniz.
11. Gelişmiş konular (Topics) bölümü ile çalışmak istediğiniz ve ilgi alanınızı giren bir konudaki makaleyi açabilir ve bir eğitmen ile birebir olarak bu makale üzerinden ders çalışabilirsiniz.
12. %70’e kadar indirimden faydalanabilir ve uygun bir fiyata İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

Elbette özellikler sadece bunlarla sınırlı değil. Daha birçok özelliğe ulaşabilmek için English Ninjas’ı keşfe çıkabilirsiniz. Abonelik paketlerini kendinize göre ayarlayabilmeden tutun, öğretmenleri belli saatlerde rezerve edebilmeye kadar birçok özellik sizi belkiyor. İsteğe bağlı olarak, günlük 10, 20, 30 veya 60 dakikalık paketler satın alabilirsiniz. Ayrıca bunun için histasyon kodunu kullanarak aşağıdaki indirimlerden faydalanabilirsiniz:

  1. 12 aylık paketlerde 70% indirim,
  2. 6 aylık paketlerde 50% indirim,
  3. 3 aylık paketlerde 40% indirim.

Bunun için yapmanız gereken tek şey buradan English Ninjas’a kaydolmak. Böylelikle hem ücretsiz bir şekilde 10 dakikalık deneme dersine sahip olacak hem de abone olmak istediğinizde bu indirimlerden faydalanabileceksiniz. Evde İngilizce öğrenmek için düşünülmüş en etkili yöntemlerden biri olduğunu düşündüğümüz konuşma pratiği ile İngilizce öğrenme yönteminin tadını çıkarmanız dileğiyle, esen kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir