İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

En İyi İngilizce Gramer Kitabı

İngilizce okul hayatımızın en başından beri bir sorun haline gelmiştir. Günümüzde 2. sınıftan başlayan İngilizce eğitimi 12. sınıfa kadar aralıksız devam etmektedir. Ancak eğitimin ve öğrencilerin niteliksizliğinden dolayı ülkede İngilizce bilenlerin oranı bir hayli düşüktür. İyi derecede konuşanların sayısı ise İngilizce bildiğini iddia edenler arasında bir hayli düşük seviyede kalmaktadır. Bu yüzden İngilizce gramer kitabı veya kitapları büyük bir öneme sahiptir.

Eğitim sistemimizde her yıl aynı konuların verildiği ama hiçbirinin öğretilemediği gramer konuları, aslında sadece buzdağının görünen kısmından öte bir şey değildir. İngilizce gramer konularına oldukça geniş bir yelpazeden bakmak gerekir. Tıpkı Türkçe’de olduğu gibi. Her nasıl ki, Türkçe gramere ne kadar çalışıyor olsakta, birçok konuda sık sık hata yapmaya devam ediyoruz. Aynı şey İngilizce için de geçerli olacak. Bu hataları minimize etmek için en büyük yardımcımız kaliteli bir gramer kitabı olacaktır.

İngilizce tüm dünyanın gözde dili. Bundan sonra da özelliğini kaybetmeyecek gibi. Bu sebeple en çok gramer kitabı çıkarılan dil de doğal olarak İngilizce oluyor. Kaliteli, hatasız ve istediğini alacağınız bir gramer kitabı bulmak ise bir hayli güç görünmektedir. Bunun için size tüm zamanların en iyi İngilizce gramer kitabını tanıtmak istiyorum. Daha doğrusu gramer kitapları serisi demeliydim.

Raymond Murphy İngilizce Gramer Serisi

Raymond Murphy bana göre en iyi ve derli toplu İngilizce gramer kitabını yazan adam. Yazdığı kitaplarda 1 sayfa gramer 1 sayfa pratik şeklinde ilerleyen Murphy, İngilizce gramerini en iyi ve oldukça basit bir şekilde anlatıyor. Elbette kitapları tamamen İngilizce olarak basılıyor. Türkçe çevirisi mevcut değil. Ancak bir dili öğrenirken kendi diliniz üzerinden ilerlemeye çalışmak yerine hedef dil üzerinden ilerlemenin daha etkili olduğunu buradan hatırlatalım.

Murphy’in gramer serisi 3 kitaptan oluşuyor. Bu seriye “In Use” serisi diyebiliriz. Oldukça etkili bir öğretim sistemini benimseyen (gramer bazında) seri, A1A2 – B1B2 – C1 olmak üzere başlangıç, orta ve ileri düzey gramer konularını öğretiyor. Şimdi bu kitaplara tek tek bakalım.

Essential Grammar In Use

İngilizceye yeni başlayanlar için veya en azından birkaç kelime (100-200) dahi olsa bilenler için bu kitap çok güzel bir başlangıç kitabı olacaktır. Elbette İngilizce’ye yeni adım atan bir kişinin başlayabileceği bir kitap değil. Bu kitaba başlamak için A1 seviyesine kadar gelmek gerekiyor. A1’e gelip İngilizce öğrenmeye çalışanlar için Essential Grammar In Use, temel gramer bilgilerini öğretmede oldukça etkili olacaktır. Bu kitap sayesinde A2 seviyesini tamamlayabileceksiniz.

İngilizceye başlayacak olanlar için veya yeni başlayanlar için, hatta İngilizcede ilerlemeyenler için, “İngilizceye Nereden Başlamalı, Nasıl Çalışmalı” adlı yazıyı okumalarını tavsiye ediyoruz. Bu yazıda nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

English Grammar In Use (En İyi Gramer Kitabı)

Serinin ikinci kitabı olan English Grammar In Use başlangıç seviyesini geçip orta seviyeye gelen öğrenciler için yazılmıştır. Özellikle İngilizce konuşulmayan ülkelerdeki öğrenciler için kendi kendine öğrenme sistemi üzerine kurulan kitap, sınıf içinde kullanım olarak da oldukça ideal. Buradan Cambridge ve Oxford’un antin kuntin kitaplarının bir yıl boyunca ancak yarısına kadar anlatıp hiçbir şey öğretemeyen öğretmenlere de selam olsun.

İngilizce hayatımdaki en verimli dönem 8. sınıf bitene kadar herhangi bir gramer kitabı görmediğim zamandı. Ancak Oxford ve Cambridge’in pahalı kitapları sayesinde İngilizce seviyem dibe vurdu. Bu dipten üniversite döneminde pratik yapacak arkadaşlar bulmakla çıkabildim. English Grammar In Use da bu konuda bana çok fazla yararı dokunan ve en iyi İngilizce gramer kitabı olarak nitelendirebileceğim bir yol arkadaşı oldu. Bu sebeple gramere B1 seviyesinde başlamanızı tecrübeyle tavsiye ederim. Yaptığım pratikler sayesinde B1’e kadar gramer çalışmasız gelebildim. Ancak bundan sonrası için gramer de gerekli. Bu yüzden bu kitabı harika bir tercih olarak buraya bırakıyorum.

Pratik yapabilecek arkadaş konusuna ise şu yazımda değindiğimi söyleyeyim: Yabancı Arkadaş Edinmenin En Güzel Yolu: PenPal. Umarım Türklerle pratik yaptığımı sanmadınız.

Advanced Grammar In Use

In Use serisinin son kitabı olan Advanced Grammar In Use, artık gramere daha spesifik bir açıdan yaklaşmak isteyenler için yazılmış bir kitap. Gramer konuları bu kitapta daha karmaşık cümlelerle (elbette seviyeye uygun bir şekilde) öğretiliyor. Eğer kendinizi B2’nin sonunda veya C1de hissediyorsanız güzel bir kaynak. Gramer konuları üzerinde bu kitap sayesinde daha iyi üstünlük kurabilirsiniz.

Elbette sadece bu seriyi önerecek değiliz. Kendine macera arayan öğrenciler için aşağıdaki kitaplar da faydalı olabilecektir.

Diğer İngilizce Gramer Kitapları

  • Longman Student Grammar of Spoken and Written English
  • The Blue Book Of Grammar And Punctuation
  • Basic American Grammar And Usage
  • The Best Grammar Workbook Ever
  • ESL Intermediate/Advanced Grammar
  • Understanding And Using English Grammar: Workbook
  • Focus On Grammar Series
  • ELS English Grammar Inside And Out (Türkçe Anlatımlı)

“En İyi İngilizce Gramer Kitapları” başlıklı yazımız yazımız buraya kadardı. Dil öğrenimiyle ilgili daha fazla içeriğe ulaşmak için sitemizi takipte kalın. İngilizce gramer anlatımlarını, tavsiyeleri, faydalı siteleri her hafta bu siteyi ziyaret ederek öğrenebilirsiniz. Son olarak, unutulmamalıdır ki İngilizce konuşarak öğrenilir.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir