İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Electroneum (ETN) Detaylı Rehber

Bu yazıyı okuyan birçok kişininin Bitcoin, Etherum, Ripple gibi borsalarda üst sıralarda işlem gören kripto paralardan haberdar olmasına rağmen daha alt sıralardaki kripto paralardan bihaber olduğunu düşünüyorum. Örneğin, Electroneum. Ben de bu kripto parayı kullananlardan biri olduğum için sizlere bir rehber hazırlamak istedim. Bu rehber Electroneum ile ilgili en detaylı rehber özelliğini taşımaktadır ve her geçen zamanda güncellenmektedir. Öyleyse başlayalım.

1. Electroneum Nedir?

Electroneum 2017 yılında piyasaya sürülen, blockchain ve kripto para birimlerine mobil kullanıcılarının da kolayca erişebilmesini hedefleyen bir kripto para birimidir. Şirket, gelişmekte olan ülkelerde ve banka hesabı bulunmayan ve nüfusa göre az sayıda banka hesabı bulunan ülkelerde yaygınlaşmayı hedeflemektedir. Böylelikle andoid ve ios işletim sistemine sahip telefonlar vasıtasıyla bulut madenciliği yaptırarak size hediye kripto paralar verir. Ancak siz mining yapmadan da borsalar aracılığıyla bu kripto para biriminde al-sat yapabilirsiniz. Bu borsalara aşağıda değinilmiştir.

2. Electroneum Çalışma Mantığı

Appstore veya google play store’dan indireceğiniz Electroneum uygulamasında bir hesap açıyorsunuz ve ardından electroneum kazanmaya başlıyorsunuz. İlk başta cüzdanı açmak için size birkaç görev veriyor ve bu görevlerden sonra 25 ETN (electroneum) kazanarak cüzdanı etkinleştirebiliyorsunuz. ETN kazanmak için uygulamaya haftada sadece bir kez girmeniz yeterli. Bu işlemi yaparak sadık bir Electroneum kullanıcısı olduğunuzu göstermiş oluyorsunuz.

Electroneum gerçek bir mining (madencilik) olmadığı için, yani bulut madenciliği esasına dayandığı için telefonunuzdan madencilikten kaynaklanan şarj yemez. Sadece normal bir uygulama telefonunuzun şarjından ne kadar götürüyorsa electroneum da o kadar götürür. Zaten ETN’nin özelliği de şirketin bu parayı size hediye etmesi olduğu için ‘telefonumun şarjını sömürecek’ gibi bir algıya kapılmanıza gerek yok.

Hediye olayında, ilk başlarda aylık 3 dolar kazanmayı vadeden şirket, daha sonra piyasa değerindeki düşüşten dolayı şu aralar ayda yaklaşık 1$’a denk gelen ETN hediye veriyor. Bu da yaklaşık 300 ETN’ye denk geliyor.

Güncelleme: Covid-19 ve petrol krizinden sonra 40 milyon dolar değerinde olan electroneum toplam değeri 20 milyon doların altına düştüğü ve borsanın sürekli oynak olmasından kaynaklı olarak son değerlere borsalardan ulaşabilirsiniz. Şu anda uygulamadan kazanabileceğiniz miktar aylık 1$’ın çok altına gerilemiştir. Bu da electroneum’un cazibesini yitirmiştir (özellikle uygulama için). Ancak borsalardan almak için doğru fırsat olabilir. Çünkü malum olaylardan sonra diğer kripto para birimleri de çakılmış ve Electroneum borsadaki mevcut sıralamasını korumayı başarmıştır. Bu yüzden değer kazanma olasılığı yüksek olduğu düşünülebilir (yatırım tavsiyesi değildir).

3. Electroneum Cüzdan

Yukarıda bahsettiğim gibi uygulamayı indirir ve bir hesap açarsanız aynı zamanda bir electroneum cüzdanınız da olur. Cüzdan halihazırda uygulamanın içerisinde yer almaktadır ve rahatlıkla kullanabileceğiniz bir basitliktedir. Ancak bu cüzdanı etkinleştirmek için çabucak halledebileceğiniz birkaç görev verilir ve vu görevler arasında bir fotoğraf çekimi de istenmektedir. Siz bu fotoğrafı çekip gönderdikten günler sonra bir kez daha fotoğraf çekimi istenir ancak bu sefer bir kağıda bir şekil çizmeniz istenir ve bu çizimle birlikte fotoğrafınızı çekmelisiniz. Daha sonra bu iki fotoğrafınız eşleştirilerek en yakın zamanda onaylanır. İlk fotoğraf çekiminden sonra cüzdan etkinleştirilmiş olur. Gizliliğinize önem veren biriyseniz uygulamayı kullanmamanız tavsiye olunur.

4. Electroneum Piyasa Değeri

Electroneum’un şu anki piyasa değeri yaklaşık olarak 28 milyon dolardır (Güncelleme: 22 milyon dolar). Birkaç gün önce 40 milyon dolar olduğunu belirtmek isterim. Bu düşüşün altında büyük oranda petrol krizi yatıyor. Her 1 ETN’nin fiyatlandırılması ise 0.0028 dolar (Güncelleme: 0.0020-00.22 dolar aralığı). Ancak bu kripto para birimi 2 Kasım 2017’de. 0.236234 gibi bir zirveye de ulaşabilmiştir. Zaten halihazırda en kötü performansını 11 Mart 2020’de göstererek 0.002790 (Güncelleme: 0.002 doların altı) gibi dip bir seviyeyi gördü. Daha güncel bilgiler için arama motorlarından “electroneum” diye arama yaparak veya borsalardan güncel kurlara ulaşabilirsiniz.

5. Electroneum Arzı

Electroneum piyasaya toplam 21 milyar adet bırakılacak olan para birimidir. Şu an arzın yarısına geldiklerini söyleyebilirim. Yani piyasada 10 milyardan fazla Electroneum var (10 milyar 35 milyon). Electroneum’un arz sayısının 21 milyar olmasının altında ise Bitcoin’in arzının 21 milyon olması ve Electroneum’un fiyatlandırılmasının daha kolay olmasının istenmesi yatıyor. Bu sebeple electroneum hem daha ucuz hem de daha ulaşılabilir.

6. Electroneum İşe Yarar Tarafı

Şöyle ki, eğer yeterince ETN biriktirdiyseniz (ki bu uygulama üzerinden yaklaşık 9 aya denk geliyor) operatörünüze ETN ilen TL yükleyebilirsiniz. Bu, Turkcell için en düşük 35 TL’lik yükleme gerektiyorken Turkcell sizden yaklaşık 44 liralık ETN talep ediyor. Yani arada yaklaşık 9 lira gibi bir kayıpla telefonunuza Türk Lirası yükleyebilirsiniz. Bu kesinti veya komisyon payı diğer operatörlerde daha düşüktür.

7. Electroneum Geleceği

3,710,000+ kullanıcısı (240.000+ aktif kullanıcı) ile Electroneum epey bir bilinirliğe ulaşmış bir kripto para birimidir. Ancak bu bilinirliğin altında Güney Amerika’daki kullanıcıların payı çok yüksek. Güney Amerika’ya Electroneum’un kalesi denilebilir. Fakat, ne var ki, Electroneum bu bilinirliğe rağmen negatif yönde bir eğilim gösteriyor. Piyasa değeri uzun zamandan beri düşüş eğiliminde.

Ayrıca arzının 21 milyar olmasının ETN değerlenmesi için negatif bir etken olarak görüyorum. Piyasaya tutunmasını ve yükselmesini bekleyen birçok kullanıcısı olmasına rağmen, ben aynı görüşte değilim. Electroneum tabana çekiliyor. Aylık yaklaşık 0.7$’a denk gelen bir hediye için 1 ay boyunca hiç kullanılmayacak bir uygulamaya telefonda yer vermek ise tam bir aptallık. Yatırım tavsiyesidir.

8.Electroneum Nereden Alınır?

Electroneum halihazırda birçok borsada listelenmektedir. Eğer yazımdan ilginizi çektiyse ve electroneum almak istiyorsanız; Biki, Kucoin, Liquid, Huobi, Sistemkoin, HitBTC, Hitbns, Coinbene gibi daha bir çok borsada Electroneum satın alabilir veya satabilirsiniz. Ayrıca hediye olarak, haftalık 60 ETN’ye uygulama üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu sitenin sahibi daha önce Kucoin’e üye olmuştur. Ancak borsada Türkçe dil desteği olmadığından (yeterince İngilizce bilgisi olmasına rağmen) herhangi bir al-sat işlemi yapmamıştır. Electroneum üzerinden kazandığı tüm ETN’leri yorum yapan ilk kişiye hediye etmiştir.

Sonuç ve yorum olarak; uygulamanın dişe dokunur bir hediye vermiyor oluşu onu ancak bu yazıyı yazana kadar durdurabilmiş, daha sonra uygulamayı silmiş ancak hesap silme seçeneği olmadığından üşengeçliğini yenip destek biriminden hesabını silmelerini isteyeceği günü beklemektedir.

Electroneum ile ilgili internetteki en detaylı Türkçe yazı bu olup bu konuda daha fazla yazı okuyarak zaman kaybetmemeniz ve gizliliğiniz açısından bu uygulamayı kullanmamanız tavsiye edilir. Zira, Electroneum denen kripto para birimi yaklaşık 2 yıldır gram yol kat edememiş, aksine sürekli değer kaybetmektedir. Takip edildi, denendi, tavsiye edilmedi.


Para kazanma ile ilgili daha çok ve daha mantıklı seçeneklerle ilgi yazılara ulaşmak için hemen aşağıdaki etikete tıklayarak bu konudaki diğer yazılara da ulaşabilirsiniz.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir