İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cerrahpaşa Nerede, Nereye Bağlı, Nasıl Gidilir?

Cerrahpaşa, Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’a bağlı bir mahalledir. Mahallenin posta kodu 34098 olup nüfusu 10bin dolaylarındadır. Bu yazı Cerrahpaşa nerede ve nereye bağlı olduğunu merak edenler ile oraya nasıl gidilir diye araştıranlar için yazılmıştır.

Semtin mahalleye dönüşmeşi sürecinde üç mahalle birleştirilerek Cerrahpaşa olarak tek bir mahalle ortaya çıkarılmıştır. Bu mahalleler Hobyar, Davutpaşa ve Kasap İlyas mahalleleridir. Ayrıca semt adını Cerrah Mehmet Paşa’dan almaktadır.

Cerrahpaşa Nerededir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mahalle İstanbul’da yer almakta olup, şehrin Avrupa yakasında bulunan Fatih ilçesinde bulunmaktadır. Samatya ile komşu olan semt, içerisinde büyükçe bir hastane barındırdığı için İstanbul’un kalabalık ve bilindik yerlerinden biridir.

Cerrahpaşa Nereye Bağlıdır? Hangi İlçe?

Cerrahpaşa İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı bir semt, aynı zamanda mahalledir. Cerrahpaşa Hastanesi de Fatih ilçesinde yer alan bu semtin muhitlerinden biridir. Hastane sayesinde semt Türkiye’nin en tanınır yerlerinden biri konumundadır.

Cerrahpaşa’ya Nasıl Gidilir?

Mahalle İstanbul’un merkezi olarak kabul edilen Fatih ilçesinde yer aldığı için ulaşım açısında oldukça geniş imkanlar sunmaktadır. Öncelikle İETT seçeneğini değerlendirmek isteyenler şu hatları kullanabilirler:

  • 32A
  • 35
  • 35A
  • 35C
  • 35D
  • 92B

Otobüs yerine metro kullanmak isteyenler M1A, M1B ve M2 hat numaralı metroları kullanarak ulaşımlarını sağlayabilirler. Ayrıca D44 numaralı dolmuş hattı da semtten geçmektedir. Özel araç kullanmak isteyenler ise navigasyon veya harita uygulamaları kullanarak mahhalleye ulaşabilirler.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir