İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bitly – Link Kısaltarak Para Kazanma

Bitly bir link kısaltma veya diğer adıyla url kısaltma servisidir. Ayrıca piyasadaki diğer alternatiflerinden anlık ve gelişmiş analiz verileri ile sıyrılarak dünyada en çok tıklanan sitelerden biri olmayı başaran bir servistir. Bit.ly ile link kısaltmak tamamen ücretsizdir. Ancak, 2008 yılında New York’ta kurulan şirket, kısalttığınız linklerin toplu verilerine ulaşmanız için sizden bir miktar para isteyecektir. Bu kendi para kazanma metodlarıdır. Fakat, milyonlarca kullanıcısı tek kuruş dahi ödemeden yıllardır sınırsız link kısaltabilmektedir.

Bitly tamamen link kısaltma sistemi üzerine yoğunlaştığı için twitter, facebook, youtube gibi platformlarda muhakkak görmüş olmalısınız. Bu ne kadar kullanışlı bir link kısaltma servisi olduğunun apaçık bir göstergesidir. Bit.ly, süper hızlı, reklamsız yönlendirmesi ve gelişmiş tıklama verileri ile internetin vazgeçilmez adreslerinden biri olmuştur. Ağustos 2018 verilerine göre 36.5 milyar url bit.ly ile kısaltılmıştır. Ayda 650-700 milyon link kısaltan bir site için şaşırılacak bir rakam olmasa gerek.

Bitly İle Nasıl Link Kısaltılır?

Bitly ile link kısaltma işlemini doğrudan bitly.com anasayfasından gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için üye olmanıza gerek yoktur. Kısalttığınız linklerin ne kadar tıklama aldığını ancak kaydolarak öğrenebilirsiniz. Üye olmanız size linklerin hangi ülkede kaç tıklama aldığını görmenizi sağlayacaktır.

Linkinizi kısaltmak için bitly.com’a gidin ve sağ üste seçtiğiniz url’yi yazarak link kısaltma işleminizi shorten’e tıklayarak gerçekleştirin. Linkinizin kaç tıklama aldığını görmek için de üye olmayı ihmal etmeyin. Oldukça basit ve kullanışlı bir yöntem.

Bitly’ın İşe Yaradığı Noktalar

Bitly nedir sorusuna bir link kısaltma servisidir, diye yanıt verdik. Öyleyse bitly’ın işlevini uzun ve karmaşık linklerin basit ve kısa linklere çevirmek olarak açıklayabiliriz. 2009 yılına kadar Twitter’da paylaşılan linkleri otomatik olarak kısaltan bitly, günümüzde hala en çok Twitter’da kullanılmakta.

Twitter’ın 280 karakter ile sınırlandırılmış olması uzun linkler kullanmaya engel teşkil ediyor ve hem daha az karakter kullanımı için hem de url’lerin görünümünü iyileştirmek için bitly kullanmak gerekebiliyor. Bu saydıklarımızı sadece twitter için değil diğer sosyal platformlar için de düşünebilirsiniz.

Bir diğer faydası ise paylaştığınız linklere hangi ülkeden kaç tık aldığınızı görebiliyor olmanızdır. Bu da bitly ile para kazanma başlığımızın giriş paragrafını oluşturuyor.

Bitly İle Para Kazanma

Bitly’ın istatistik bölümü onun en büyük silahı. Bitly para kazanma başlığı da aslında bu istatistikler sayesinde mümkün olabiliyor. Bazı yazarlar bit.ly tıklamalarından para kazanılabileceği yönünde bazı yazılar paylaşmışlar. Bunu da uğraşılmayacak kadar küçük miktarlar diyerek süslemişler. Ancak bu imkansız. Çünkü bit.ly size hiçbir şekilde ödeme yapmayacaktır.

Bit.ly’dan para kazanmanın mantığı sizin tıklama istatistiklerinize göre kendi reklam planlamanızı yapmanıza bir yol göstericiliği yapmakta saklıdır. Yani siz paylaştığınız linklerin istatistiklerini inceler ve büyüme planlarınızı bu şekilde yaparsınız. Link tıklamalarının nereden ne kadar yapıldığını öğrenmek için bitly eşsiz bir aracı iken, bit ly aracılığıyla para kazanmanız tamamen sizin çabanıza bağlıdır. Link kısaltarak para kazandıran siteler de piyasada bolca var. Ancak bit.ly bunlardan biri değil. Bu siteleri görebilmek için Link Kısaltarak Para Kazanma yazımıza göz atın veya aşağıdaki etiketi takip edin. Bit.ly nedir? Para doğrudan para kazandıran bir servis değildir. Vikipedi’nin deyimiyle bir bağlantı yönetim servisidir.

2 Yorum

 1. necmettin sengun necmettin sengun 23/05/2020

  Bilgi icin tesekkurler. ben sirket pc si kullandigim icin bitli adreslere ulasmakta sikinti yasiyorum,
  bu bitli seyden kurtulma sansim nedir? nasil dir ? yardim lutfen

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 24/05/2020

   Hocam link kısaltma siteleri için son linke götüren uygulamalar var. Ancak ben kullanmadığım için net bir şey diyemeyeceğim. Örnek verecek olursam Youtube’dan AdsByPasser’ı anlatan bir video gördüm. “Link kısaltma siteleri atlatma / geçme” diye arama yaparsanız karşınıza sonuçlar çıkacaktır. Videolara bakıp uygun bir program bulabilirsiniz.

   Ekleme: Telegramda mesaj kutucuğuna linki yapıştırın, telegram bu linkin sizi nereye götüreceğini gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir