İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bir Garip Kitap Mimi

İlk mim yazımla herkese merhaba. Mim nedir, henüz tam olarak bilmiyorum ama bir mimin nasıl yapılacağını bloggerlar sayesinde öğrenebildim ve bir kitap mimi yapabildim. Ya da bir blog yazarının yazdığı konuya sizin blogunuzu etiketlemesi işlemine mimlemek denir, diyerek mimlemenin tanımını da yapabilirim.

Daha önce herhangi bir yazar tarafından mimlenmediğim için bu yazıyı ancak bu kadar erteleleyebildim. Hala da mimlenmiş değilim ama kitapların çekiciliğine dayanamadım ve ilk mimimi kitap mimi olarak kaleme aldım.

Çok sık mim yazmayı düşünmeyen biri olarak uzun bir zaman boyunca beni idare edebilecek bir mim olmasını umuyorum. Ancak aklımda onlarca blogger olduğu için bu mimde ilginçtir ki, kimseyi mimleyemiyorum. Bu yüzden bu mimi okuyan herkes kendini mimlenmiş bilsin. Mimi kendim başlattığım için de kendime atıfta bulunmuyorum. (Mimleşmenin yazılı olmayan kurallarındandır, mimi başlatan kişiye de atıfta bulunulur.)

Bu, tüm 1000kitap üyelerine ve bloggerlara sonuna kadar açık bir mimdir. Bir garip kitap mimi başlığı altında vermiş olduğum aşağıdaki sorulara kendi yanıtlarınızı yazarak, benden mimlendiğinizi ekleyerek ve daha sonra bir başkasını mimleyerek (etiketleyerek) bu mimin devamını sağlayabilirsiniz. İyi okumalar.

Neden Kitap Okuyorsunuz?

Okumamak bir eksikliğe neden oluyor bende. Eğer okumazsam bir derin boşluğa takılıp, akıntıya kapılacak gibi hissediyorum. Bir işin ucundan tutacak olsam aklıma hep bu dünyaya okumak için gönderildiğime dair düşünceler yerleşir. Kalem, kağıt, kitap. Hayatımın özeti bu üç anahtar kelimede saklı. Neden mi okuyorum? Yaşıyorum işte.

Ne Sıklıkla Kitap Okursunuz?

Şu sıralar kitap okuyamama gibi bir girdabın içerisindeyim. Sanırım herkesin evlere tıkıldığı ve eline daha önce hiç kitap almayanların dahi kitap okumaya başladığı günler bende ters etkiye neden oldu. Bu aralar pek okuyamasam da normalde 2-3 günde bir kitap okurum. Bu da yılda 100 kitap hedefine yaklaşmama yetiyor açıkçası. Öyle her gün kitap okuyan bir okur değilim. Misal, günde 10 sayfa okuyacağıma tüm hakkımı 3. güne saklıyor ve 50 sayfa okuyorum. İnsanlar olarak ruh halimiz çok hızlı değişiyor ve her gün düzenli bir şekilde kitap okuyamıyorum. Zamanı geliyor haftalarca kitap okuyamıyorum ama sonra bir gün doğuyor ve 300-500 sayfayı aynı günde okuyarak kayıplarımı telafi ediyorum.

En Sevdiğiniz Kitap Hangisi?

Kürk Mantolu Madonna. Bu kitabı yarım bırakan onlarca kişinin nedenlerini duydu kulaklarım. Fakat hiçbiri Kürk Mantolu Madonna’nın bendeki yerine dokunamadı. Bazı kitaplar sadece bir duygunun içerisinde yaşayanlar için derin anlamlar ifade edebiliyor. İşte Kürk Mantolu Madonna da bende böyle anlam edinebildi. Hayatım en kötü ve en güzel günlerini bu kitabı okurken yaşadım. Bu yüzden elim bir daha bu kitaba uzanamadı.

Bitiremediğiniz Kitap Veya Kitaplar Nelerdir?

Şu ana kadar yüzlerce kitap okumama rağmen sadece 6 kitabı yarım bırakmışım. Luigi Pirandello’nun Biri Hiçbiri Binlercesi, Nezir Özgen’in Geçmişten Günümüze Dünya Tarihi, Bayram Karaçor’un İnsana Yön Veren Değerler’i, Ece Ayhan’ın Bütün Yort Savul’lar!’ı, Kemal Oğuzman’ın Kişiler Hukuku ve tabii ki Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı. Ece Ayhan’ın kitabı hariç diğerlerini sevdim. Hatta Luigi Pirandello en sevdiğim yazarlardan biri iken Tutunamayanlar (480lerde bıraktım) da en sevdiğim kitaplardan biri. Doğru zamanda okumaya başlamadığım için yarım kaldılar. Bu sene içerisinde hepsini okumayı düşünüyorum.

Aynı Zamanda En Fazla Kaç Kitap Okuyabildiniz?

14. Hâla da 14’ünü okuyorum. Normalde 10’un üzerine çıkmamaya özen gösterirdim ama bazı kitapları okuyor olduğumu unutmuşum. 1000kitap’ta kayıtlarını tutmasam kim bilir bazılarını ancak yıllar sonra anımsayacağım. Şu an okuduğum kitaplar arasında Tupac, Furuğ Ferruhzad, Jean-Christophe Grange, Gabriel Garcia Marquez, Cemal Süreya gibi önemli isimlerin kitapları da var. Hatta bu mimi yazmaya başlamasaydım Hakan Günday’ın Daha kitabından da birkaç sayfa okuyacaktım. Yani her an 15-20’yi bulabilirim. Pek iyi bir okuyucu olduğum söylenemez.

Kendinizi Bulduğunuz Kitap Karakterleri Ve Nedeni

Karakter isimlerini hiçbir zaman aklımda tutamam. Aklımda tutmaya da çalışmam zaten. Fakat Raif Efendi ve Kelebek (Henri Charriere)’in yeri bende başkadır. Özellikle Kelebek’in verdiği özgürlük mücadelesi onu benimsemem için güzel bir neden. Bir insan özgürlüğü için her yolu göze alabilmeli. Bu yüzden Kelebek.

Önerilen Yazı: Papillon | Kelebek Film Ve Kitap Analizi

Kitap Ayracı Haricinde Kitap Arasına Ne koyarsınız?

Bir çok kişinin de diyeceği şeyler aslında. Gül, papatya, envai çeşit yaprak, şeker ambalajı, sakız ambalajı, para, başka bir kağıt parçası, sarı ince lastik, başka bir kitap, saklamaya çalıştığım not kağıtları, kullanılmamış kürdan, zarf… Baya şey kullanmışım meğersem. Zarf derken de boş zarf ya da düğün davetiyeleri. Sırada kartpostalları ayraç olarak kullanmak var sanırım. Ama bunun için bir kartpostala ihtiyacım var 😉

Bir Yazarla Arkadaş Olma Fırsatınız Olsaydı, Hangi Yazar Olmasını İsterdiniz?

En sevdiğim yazarlar Stefan Zweig ve Tolstoy. Stefan Zweig’i hikayeleriyle Tolstoy’u ise romanlarıyla seviyorum. Ancak Rus kültürü daha yakın geldiğinden ve kaleminin gücünün daha kuvvetli olduğunu düşündüğümden Tolstoy diyorum. Dostoyevski ile çay içtikten sonra dünyanın yıkılışını izlerken “dünyanın canı cehenneme” demek de vardı. Fakat adam kumarbaz, toparlayamam ben.

İlk mim buraya kadardı. Bu sene içinde bir daha kitap mimi yapar mıyım, bilmiyorum ama kitap mimi haricinde birkaç başka mim daha yapmam çok olası. Bu mimi yazarken bu kadar eğleneceğim aklıma gelmemişti. Umarım siz de mimlerken benim kadar eğlenersiniz. Nice mimlemelere!

Esen kalın.

18 Yorum

 1. Meral Karaarslan Meral Karaarslan 16/04/2020

  Çünkü okumadığım zaman kendimi eksik hissediyorum. Eskiden hergün en az 150 sayfa okuyordum ama şimdi küçük bebeğim var o yüzden 50 sayfa okuyabilirsem kendimi şanslı hissediyorum. Sefiller, tek geçerim. Çok derin izler birakmıştır bende. Bitiremediğim kitap çok fazla var ama en son Harold Lamb’ın Haçlı seferleri kitabını bitiremedim. Çeviri berbattı hiç bir şey anlamadım. Aynı anda başka kitap okuyamam. Biri bitince diğerine başlarım. Beni etkileyen karakter tabiki Jean Valjean, uğradığı haksızlık, piskoposla olan karşılaşmasından sonra tamamen başka biri olması ve tabiki zekası… Kitap ayracı dışında sadece kalem koyarım. Ve eğer şansım olsaydı Victor Hugo ile çok tanışmak isterdim. Mimlenmek konusunda malesef çok acemiyim umarım yapabilmişimdir. Bende:
  mavi-yazar’ı mimliyorum.

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 16/04/2020

   Her şeyin bir ilki vardır. Bu da benim ilk mimimdi. Bu arada şu anda kitabımın arasında kalem olmasına rağmen onu listeme eklemeyi unutmuşum. Elimden gelse kitabın arasına kendimi koyacağım, o derece çok materyal kullanıyorum. Sefiller kitabını yaklaşık 8-10 yıl önce okudum. Pek bir şey hatırlamıyorum ama çok güzel bir kitap diye aklıma kazımışım. Teşekkürler geri-mim için.

 2. İrem Can İrem Can 16/04/2020

  Çok güzel ve etkileyici bir mim. Kesinlikle yapacağım. Başka bunun gibi eşsiz mimler gelirse beni bilgilendirmeyi unutmayın. Çok güzel yazmışsınız! 🙂

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 16/04/2020

   Teşekkür ederim. Aklımda başka mimler var ama ilerleyen dönemlerde yazmaya yeltenirsem paylaşırım. Sizin miminizi şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum.

   • İrem Can İrem Can 17/04/2020

    Emoji yarışması seni bekliyor! 🙂

    • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 17/04/2020

     Çözmeye çalışıyorum😅

 3. Kaystros Tyrha Kaystros Tyrha 17/04/2020

  Güzel sorular, güzel cevaplar. Mim davetine karşılık verdim, cevaplarımı merak ediyorsan göz atabilirsin:)

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 17/04/2020

   Çok teşekkür ederim. Hemen seninkine de bakıyorum.

 4. Beyda'nın Kitaplığı Beyda'nın Kitaplığı 17/04/2020

  Tamda benlik bir mim. Bunu da listeme alayım. Teşekkürler:)

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 19/04/2020

   Rica ederim. Beklemedeyim 🙂

 5. Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com Recep Hilmi TUFAN | rehitu.com 17/04/2020

  1000kitap üyeliğim var ancak o kadar okuyan adam arasında kendimi kötü hissedince devamını getiremedim. Miminiz ve bloglar âlemine girişiniz hayırlı olsun.

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 17/04/2020

   Teşekkür ederim 🙏😊

 6. Yaren Deniz Yaren Deniz 18/04/2020

  Başlattığınız mu güzel mim için çok teşekkür ederim. Sorular her şey harika. Ben de sevgili Meral Karaarslan’ın ve sizin değerli daveti üzerine bu güzel mime geri dönüş yaptım. Sevgilerle 🙂

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 18/04/2020

   Çok teşekkür ederim. Hemen bakıyorum 🌸

 7. Yağmur Tozu Yağmur Tozu 19/04/2020

  Bloguma gelip beni mimlediğiniz için çok teşekkür ederim. Sanırım biraz geç gördüm. Kusura bakmayın. En kısa zamanda mime cevap vereceğim bloğumda. Ayrıca okuma alışkanlığı hakkında dedikleriniz çok doğru, okumadığım zamanda bir akıntıya sürüklenmiş gibi hissediyorum bende..

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 19/04/2020

   Geri dönüş yapmış olmanız bile benim için çok değerli. Eğlenerek yazacağınız bir mim olmasını diliyorum. Merakla beklemedeyim.

   • Yağmur Tozu Yağmur Tozu 21/04/2020

    mimi yazdım. 🙂
    bloğuma beklerim.

 8. Bir başka gezgin Bir başka gezgin 20/04/2020

  Güzel sorulardan oluşuyor😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.