İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Aşk 101 (Love 101) – 1. Sezon Dizi İncelemesi – Replikleri

Halihazırda Netflix’te bir dünya gençlik draması, hatta normal Türk televizyonlarında bile oynatılmaya devam edilen gençlik dramaları var. Konuya Netflix özelinde bakmak gerekirse, Aşk 101’in izleyiciyle buluştuğu bu platformda The Society, 13 Reasons Why, Elite ve Sabrina gibi daha onlarca yapım olması, bu incelemenin Aşk 101 için zorlu bir yazı olacağı anlamına geliyor. İşte sizin için yazdığımız Love 101 (Aşk 101) 1. sezon dizi incelemesi..

Aşk 101, 24 Nisan 2020’de Netflix tarafından izleyici ile buluşturulan, Hakan: Muhafız ve Atiye dizilerinden sonra bu platformdan yayınlanan 3. Türk dizisi. Ancak önceki iki dizide olduğu gibi pek de kaliteli bir yapım olmayan Aşk 101 için burada güzel bir inceleme yazısı kaleme alamayacağız. İlk paragrafta Netflix’te benzer yaklaşımlarla ele alınan daha nice dizi olduğundan bahsetmiş bulunuyorum. Bu açıdan bir yaklaşımla, Aşk 101’in bu diziler arasından sıyrılabilmesi için benzersiz ve farklı bir yanının olması gerekirdi. Netflix’in yeni Türk dizisi olan Aşk 101 ne var ki, rakiplerinin arasından sıyrılabilecek farklı bir yaklaşıma sahip bir dizi değil.

1998 yılı baz alınarak kurgulanan Ahmet Katakış’ın gençlik dramı Aşk 101, izleyenlerine çoğu noktada zamanın 90’lar olduğunu unutturuyor. Ayrıca her ne kadar Netflix tarafından yalanlansa da karakterlerden birinin eşcinsel olduğu konusunda bir takım iddialar ortaya atıldı. Bu gerçekten toplum yapımıza uymayan bir hareket (hakaret) olurdu. Ne var ki, dizide böyle bir şey sezinlenmedi.

Aşk 101’in bir gençlik dizisi olarak çekilmesi gençler tarafından, 1998 yılı baz alınarak çekilmiş olması ise gençliğini yad etmek isteyenler tarafından ve Türkçe olmasıyla da Türkler tarafından seyirci çekmesine ve bir anda Netflix’te trend olmasına neden oldu. Ancak gerek baktığımız yabancı kaynaklarda, gerekse Türk bloglarında bu dizi hakkında olumlu yaklaşım gösteren blogger bulmak zor oldu. Özellikle İngilizce blog yazarları tarafından çok fazla eleştirilen bir dizi olduğunu belirtelim. Karakterlerin tavırlarının Türk kültürüne yakışmadığı düşüncesindeyiz. Ancak, ne var ki, dizi akıcı. Bir çok izleyicinin diziyi bir filmde olduğu gibi tek seferde izleyip bitirdiğini duyuyoruz. Imdb puanının da şu an için 7.7 olduğunu belirtelim. Ayrıca Netflix tarafından çekilen Türk dizileri arasında en dişe dokunuru buydu diyebiliriz.

Aşk 101 Konusu

1998’de geçen Aşk 101 dizisi beş gencin hikayesini anlatıyor. Bunlardan dördü, Sinan (Mert Yazıcıoğlu), Eda (Alina Boz), Kerem (Kubilay Aka) ve Osman (Selahattin Paşalı) sürekli sorunlarda parmağı bulunan karakterler. Bu dört öğrenci defalarca disiplin kuruluna gider, ancak yaptıkları şeylerle sınırları zorlamaya devam ederler.

Okul müdürü ve öğretmenlerin çoğu bu gençlere disiplin cezası vermeye gönülden razıdırlar. Ancak müdür yardımcısı olan Burcu, öğrencileri koruyan klasik karakter olarak karşımıza çıkıyor. Ancak Burcu öğretmen dönem sonunda okuldan ayrılacaktır. Buna engel olmak isteyen 4 genç arkadaşları Işık (İpek Filiz Yazıcı)’tan yardım alarak Burcu öğretmeni aşık etmeye çalışır. Dizi bu konu etrafında şekillenir.

Aşk 101 Dizi Ekibi Ve Oyuncuları

Burada dizi ekibinin ve oyuncularının isimlerine değinerek yetineceğiz. Ayrıca oyuncuların dizide hangi karakteri canlandırdığını da öğrenmiş olacaksınız. Bu kadarıyla yetinmemizin sebebi diziye henüz başlamamış olanlar için hayal kırıklığı yaratmamak adınadır. Aşağıda oyuncuları parantez içlerindeki rolleriyle birlikte görebilirsiniz.

Aşk 101 Dizi Oyuncuları: Kaan Urgancıoğlu (Kemal), Pınar Deniz (Burcu), Kubilay Aka (Kerem), Alina Boz (Eda), Mert Yazıcıoğlu (Sinan), Selahattin Paşalı (Osman), İpek Filiz Yazıcı (Işık), Müfit Kayacan (Necdet), Bade İşçil (yetişkin Işık), Tuba Ünsal (Yetişkin Eda).

Aşk 101 Dizi Ekibi: Ahmet Katıksız (yönetmen), Deniz Yorulmazer (yönetmen), Meriç Acemi (senarist), Marios Takoushis (bestekâr), Kerem Çatay (yapımcı), Ahmet Can Çakırcı (kurgulayan), Bade İşçil (anlatıcı).

Aşk 101 Nereden İzlenir

Aşk 101’in ilk sezonu 8 kısa bölüm halinde Netflix’te yayınlanıyor. Bu dizi izleyebilmeniz için öncelikle bir Netflix aboneliğinizinin bulunması gerekmektedir. Netflix’e abone olduktan sonra Netflix’in resmi sitesinden ya da uygulamasından Aşk 101’i izleyebilirsiniz. Netflix’teki İngilizce dizileri orijinal dilinden izleyebilecek seviyeye gelebilmeniz için de Cambly‘i öneriyoruz.

Eğer gençlik draması izleyecek bir havadaysanız izleyebileceğiniz bir yapım. Ancak Netflix’teki seçim yapabileceğiniz onlarca dizi arasından bu diziyi izlemek size kalmış. Aşk 101, dizi sektörünün en hareketli olduğu bu zamanlarda maalesef ki iyi bir seçim olmayacaktır. Kendi başına, Türk dizi kalitesi açısından ve hitap ettiği kitle bakımından yeterli olmasına rağmen bizlik bir dizi değildi. Yine de sizleri bilgilendirmek için böyle bir inceleme yazısı kaleme (klavyeye) aldık. Eğer bizim gibi Aşk 101’i zaman kaybı olarak görüyorsanız Leon: The Professional (1994) filmi hakkında yazıklarımızı önerebiliriz. Ayrıca Aşk 101 Dizi İncelemesi yazımızın devamı olan dizide geçen replikler ve çalan şarkılar için okumaya devam edin.

Aşk 101 Replikleri ve Alıntıları

“Farklıysan değiştirmeye çalışırlar, değişme.”

“Vallahi işte aşk hakkında benim de bildiğim, biri, birini seviyor ama o, onu sevmiyor. İçine tıkılıp devam ediyorsun. Çok kafa karıştıran bir şey.”

-Hani anlamıyordun aşk meşk dalgalarından?
-Zaaflardan anlıyorum. Aşk da zaafların en kötüsü. Kendi saygını yitirirsin.

“Anladım ki bu hayatta özel günler yok. Özel anlar var ve ne zaman olacaklarını sen seçemezsin.”

“Bu hoca özünde iyi yani. İyi gibi görünme derdi yok sadece. Numarasız.”

“Kendin olmaya çalışmanın ne kadar ağır bir yük olduğunu şimdi anlıyorum.”

“Nobel ödülü almış birine “Ne de fitmiş.” diyor musun? Ya da soğuk füzyonu bulan birine “Ay ne de kilolu…”? Büyük baş hayvan mısın sen, kiloyla ölçülesin?”

“Her insan bir dünyaymış, ben bunu anladım. Prensipler, kurallar değil; kişi önemliymiş. Bu kişi dışarıdan ne kadar korkunç görünse bile…”

İyi kötü görünür, kötü de iyi. Evrenin en büyük kahpeliğidir bu. Bütün o kibarlıklar pisliği örtmek içindir.

“Her şeyden önce kendini sevmen lazım. Kendini kabul edip taşıyor olabilmen lazım. Yoksa “aşık oldum” dediğin şey iyi geçirirmiş birkaç zaman, öğrenilmiş birkaç çaresizlik, yanlış bildiklerinin yanılsaması, falan…”

“İyilik bir düzene ayak uydurmak demek mi? En doğru, en sıradan olan şey iyi midir? Gerçekten karşınızdakinden beklentiniz bu mu?”

“Her insan bir dünyaymış, ben bunu anladım. Prensipler, kurallar değil; kişi önemliymiş. Bu kişi dışarıdan ne kadar korkunç görünse bile…”

“Kendini taşımaktan, kendin olmaktan korkma. Ne zaman büyük sözü dinlersin? Kendine ait bir cümlen olmadığı zaman. Her zaman umudun olsun. Hiçbir şey hayatın sonu değil.”

“Güçsüzlüğünün farkına varmak da bir şey. Elinden geleni yaptığından eminsen yenilgiyi de zarif karşılamak lazım.”

“Aşk parayla çözülmüyor işte ne yaparsan olmuyor. Alıyor eline kalbini stres topu gibi oynuyor, sen de öyle bakıyorsun.”

“Hayat sandığından daha uzun. Yeni yollar açılacak önünde. Duvara dayandım sandığın zamanlarda yeni kapılar açılacak. Yeniden, yeniden başlayacak hayat. Kendini fark et. Kendi değerini kendin ver. İnsanların seni nereye koyduğunu umursama. Aslında kim olduğunu yalnızca sen bilebilirsin. Biriciksin sen, sevilmeye değersin. Bunu anla.”

“Üzüleceğini düşünsen de yaşa! En azından yanına kar kalıyor. Yaşanamayan daha acı.”

“İyi kötü görünür, kötü de iyi. Evrenin en büyük kahpeliğidir bu. Bütün o kibarlıklar pisliği örtmek içindir.”

Aşk 101 Dizisinde Çalan Tüm Şarkılar Ve Müzikler

1. Bölüm:
Barış Manço – Aman Yavaş Aheste
Mavi Sakal – Başladım Yürümeye
Erkut Taçkın – Sevmek İstiyorum
Yavuz Çetin – Çok İstiyorum
Mehmet Güreli & Jehan Barbur – Sen Ve Ben
The Clash – Should I Stay Or Should I Go

2. Bölüm:
Duman – İstanbul
SOUL SACRIFICE – Comatose
Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk- Levent Yüksel
Tampon – Sosyete
Tampon – Candy Castles
Tampon – Hortum
Tampon – Dolapdere
Tampon – Mavi Pembe

3. Bölüm:
Mansur Ark – Maalesef
Mor ve Ötesi – Daha Mutlu Olamam
Arcadian Child – The March
Baba Zula – Bir Sana Bir de Bana

4. Bölüm
Adamlar – Acının İlacı
Bon Jovi – You Give Love A Bad Name
Bulutsuzluk Özlemi – Sözlerimi Geri Alamam
Siya Siyabend – Sevda Emzirdim
Duman – Hayatı Yaşa
Athena – Senden Benden Bizden

5. Bölüm
Natalie Imbruglia – Torn
Tom Odell – Sirens
Mr. Big – Wild World
Things I Love | Love 101 (2020)

6. Bölüm:
Şebnem Ferah – Bu Aşk Fazla Sana
Ferdi Özbeğen – Gülmek İçin Yaratılmış
3 Hürel – Bir Sevmek Bin Defa Ölmek Demekmiş
Pixies – Where Is My Mind
Cem Karaca – Ay Karanlık
Luciano Pavarotti – La Donna È Mobile
Sevim Deran – Hatırla Sevgili

7. Bölüm:
Edith Piaf – La foule
Franz Ferdinand – Take Me Out
Sufle – Pus
Emre Aydın – Afili Yalnizlik
Nina Simone – Feeling Good
Cem Karaca – Adsız
Şebnem Ferah – Bugün

8. Bölüm:
The Cranberries – Ode To My Family
Yann Tiersen – Porz Goret
Athena – Kafama Göre
The Mayries – We Are Young

Aşk 101 Dizi İncelemesi başlıklı yazımızı sonuna kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Böyle yazıların devamının gelmesini istiyorsanız, mail bültenimize abone olun, lütfen. Esen kalın.

3 Yorum

 1. meltemderal meltemderal 01/05/2020

  Pek gençlik dizileri izlemiyordum, zorla Elite dizisine başladım, şimdi Aşk-101 e başlamayı düşünüyorum.
  “Farklıysan değiştirmeye çalışırlar, değişme.” bu replik çok iyiymiş.

 2. Brokolik Brokolik 05/05/2020

  Bu diziyi izlemeyi düşünüyordum. Bu yazıya rastladığım iyi oldu.

  • Numan Sensei Numan Sensei Yazar | 05/05/2020

   Merhabalar hocam. İzlenmeyecek dizi değil. Ancak daha iyileri varken bununla değerli zamanınızı harcamanız anlamsız olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir