İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ABD’li Girişimci Gary Vaynerchuk Ve Anlatmak İstedikleri

Gary Vaynerchuk, uluslararası çapta, özellikle ABD’de, tanınmış bir girişimci ve Wine Library ve Vayner Medya’nın kurucusu. 4 kez New York Times bestseller olan Gary Vaynerchuk, yaptığı konuşmalarında ve özellikle facebook, medium, youtube gibi platformlarda paylaştıklarıyla milyonlara ilham oluyor. İşte bu başarılı milyoner ve girişimcinin hayatınızı etkileyecek 10 sözü ve anlatmak istedikleri. Şimdi Gary Vaynerchuk’a kulak verelim.

Ben çok mutluyum çünkü tam olarak yapmak istediğim şeyi yapıyorum.

Sevdiğimiz bir işi yaparken zamanın ne kadar çabuk geçtiğini görebilir veya sevmediğimiz bir işi yaparken zamanın yerinde saydığını düşünebiliriz. Zaman öyle ya da böyle geçecektir. Önemli onu nasıl kullandığımızdır. Sevdiğiniz işi yapın mutlu kalın. Sevmediğiniz bir işte çalışıp evrene negatif enerji salmanıza gerek yok. Gary Vaynerchuck gibi sevdiğiniz bir işi yapın ve mutlu olun.

Sızlanmayı bırak, koşmaya başla.

Her şeye bir bahane bulmak kolaydır. Siz bahane arayanlardan değil, önüne çıkan engelleri aşmak için çözüm yolu arayanlardan olun. Kendinizi bir yarışmada düşünün, sürünerek de olsa koşarak da olsa bitiş çizgisine ulaşacağınızı unutmayın. GarryVee sızlanmayı bırak koşmaya başla, derken bir şeyleri değiştirmenin tam zamanı olduğundan bahsediyor. Harekete geç ve değişmesi gereken bir şeyleri değiştir.

Okumalısın: Erteleme Alışkanlığına Karşı “2 Dakika Kuralı”

9 yaşında da, 90 yaşında da olsan, kötü olduğun şeyleri düzeltmeye çalışma, iyi olduğun şeylere odaklan.

Elbette hayatta başarız olduğun şeylerde gelişim göstermen için çaba göstermen gerekecek. Fakat sürekli başarısız olduğun şeyleri düzeltmek için odağını o yöne çevirirsen iyi olduğun konulara olan hakimiyetini kaybedersin. Bir şeyde iyiysen ona tutunmaya bak. Çünkü birçoğumuz kötü yanlarını düzeltmeye çalışırken ben tamamım dediği noktalardan mağlup düşüyor.

Vasat bir başlangıç yapmak istemediğin sürece, işe başlamak için asla kötü bir zaman yoktur.

Doğru zaman diye bir şey, siz bir işe başladıktan sonra veya o işi tamamladıktan sonra ortaya çıkar. Yani siz bir işe başlamadan zamanlamanın doğru mu yanlış mı olduğuna kolaylıkla karar veremezsiniz. Bu yüzden aklınıza bir şey yapmak estiyse, yapın. Başarısız olursanız tecrübe etmiş olursunuz, beklerseniz zaman kaybetmiş.

Hafta sonları ve tatiller için yaşıyorsan, yaptığın iş bir işe yaramaz.

Öyle bir işte çalışmalısın ki, işin hayatının bir parçası olmalı. İşini icra ederken kendini spor yapıyor gibi, kitap okuyor gibi, arkadaşlarınla bir oyun salonunda kendini oyuna kaptırmış gibi olman gerekiyor. Öyle bir işte çalışmalısın ki, yaşadığına şükretmen gerekiyor. Oysa öyle işlerde çalışanlar var ki, hayatlarını işlerine göre ayarlıyor gibiler. Hafta sonlarını dört gözle beklediğiniz işlerde çalışmayın.

İşte bu sözü Gary Vaynerchuk doğrudan bana söylemiş gibi aklımda tutarım. Mülk sahibi bellidir. Bu yüzden dünyada kalacak şeyler için zaman kaybetmek yerine sevdiğim şeylere zaman ayırmak birinci önceliğim.

Aynada kendine bak ve şunu sor: “Hayatımın geri kalanında, her gün yapmak istediğim şey ne?” Ve onu yap!

Düşünün. Sizi en çok mutlu eden şeylerden bir liste çıkarın ve onlardan birini yapmaya başlayın. Aklınızda seyahat etmek mi var, sırt çantanızı alın ve çıkın yola. Öyle çok uzaklara da gitmenize gerek yok. Şehrinizde daha önce görme fırsatı bulamadığınız yerlerden başlayabilirsiniz. Sadece karar verin ve yapın.

Okumalısın: Vizesiz Ülkeler 2020

Bir penguen zürafa olamaz, bu yüzden olabileceğin en iyi penguen ol.

Başkalarını örnek alıp kendinizi onlar gibi yapmaya çalışmayın. Unutmayın, siz özelsiniz. Herkes birbirinden farklıdır. Bu yüzden başkaları gibi olmaya çalışmak yerine kendiniz olun. Gary Vaynerchuck gibi olmaya da çalışmayın. 1000 farklı girişimcinin hayat hikayesini okusanız dahi siz 1001. olacaksınız. Bazı şeyler akışında güzel.

Tüm zamanını ve enerjini insanlara değer katan bir şeyler yaratmak için harcamalısın.

Bencil olmayı bırak. Hayat paylaşınca güzel. Sen kendi çıkarların için çalışırsan başkalarının da kendi çıkarları için çalışmasını yadırgayamazsın. Kendi çıkarın için çalışarak belki o gün karnını doyurabilirsin ama gerçek doygunluk başkalarıyla yaptıklarında veya başkaları için yaptıklarında saklıdır.

İnsanlar mutluluğun değil, paranın peşinde koşuyor. Paranın peşinde koşarsan, kaybedersin. Sadece ilerlersin. Para kazansan da, mutlu olamazsın.

Çok veya az paranın olması önemli değil. Önemli olan mutlu olman. Eğer çok paran olunca daha mutlu olacağını düşünüyorsan hayat felsefeni bir sorgula. Az ile yetinmesini bil. Dünya yokluktan gelen zenginlerin uğrak noktası olmuş. Bunların bir çoğu şunu bunu yapayım da şu kadar param olsun demediler. Hepsi kendini mutlu bulduğu ve yapmaya değer gördüğü bir işte tutunmaya çalıştı ve bir noktaya kadar geldiler. Ancak para için yola çıkanların birçoğu yolun başında sahip olduklarından bile uzaktalar.

Artık kim olduğunla ne yaptığın arasında bir fark olmak zorunda değil.

Yaptığın şeyler mizacına ters ise o şeyleri yapmayı bırak. Seni olduğundan farklı gösteren veya seni başkalaştıran şeylerin hayatını kurcalamasına izin verme. Yaptığın işler seni tanıtsın, sen de yapabileceğin işleri. Sadece iste ve bir şeyler yap.

Gary Vaynerchuk’ın bu dediklerini bir düşünün. Başarı size gelmiyorsa siz ona gitmek zorundasınızdır. Yol engebeli ve yolcular yalın ayak. Kolay gelsin.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir