İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri

Bu yazı, a harfi ile başlayan hayvan ismi bilmeyen veya bildiklerinin yanı sıra daha fazla hayvan ismi öğrenmek ve isteyenler için. Aşağıdaki listede onlarca hayvan ismini bulabilecek olmanızın yanı sıra, daha aşağıda ingilizce öğrenenler için de faydalı olabilecek a harfi ile başlayan ingilizce hayvan isimleri listesi de yer almakta. Elbette, her yazımızda olduğu gibi bunda da birçok hayvanı tanımış olacaksınız.

A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Listesi

At sineği, Ağustos böceği, At, Arı, Ayı, Ateş böceği, Apollo kelebeği, Akarlar, Amerikan hamam böceği, Alman hamam böceği, Afrika mandası, Afrika pençesiz su samuru, Afrika fili, Akbaba. Ağaçkakan, Afrika balık kartalı, Aslan, Ada tavşanı, Afrika yer sincabı, Afrika jacana, Afrika aslanı, Alaycı kuş, Atmaca, Ala sığırcık.

Afrika vaşağı, Anadolu parsı, Afrika fareli kuyruksallayan, Afrika sansarı, Antilop, Ağaç sansarı, Alp isketesi, Arap tavşanı. Alageyik, Ak kanatlı toygar, Afrika kirpisi, Afrika kırmızı gözlü bülbül, Afrika yılanı, Aye aye maymunu. Afrika yaban kedisi, Ak kuyruksallayan, Alabalık.

Aslan balığı, Akya balığı, Afrika yaban köpeği, Avrasya sivri faresi, Altın asya maymuncuğu, Agouti, Albatros. Alpaka, Amazon papağanı, Amerikan virjinya opossum, Amerikan timsahı, Amerikan porsuğu, Ahtapot. Alrın balık, Amerikan kunduzu, Amerikan bighorn koyunu, Amerikan bizonu, Ayı balığı. Altum melek balığı, Amerikan kara ayısı, Amerikan mandası, Amerikan kargası, Astonot balığı.

Adı balığı, Akdeniz hamsisi, Amazon deniz ineği, Amerikan sansarı, Amerikan çulluğu, Avustralya deniz aslanı, Anakonda, Akdeniz foku, And kazı, Ak balık. Anadolu alabalığı, Altınkaya balığı, Avustralya karıncayiyeni, Antilop, Ağaç dikenli sıçan, Arktik yer sincabı, Amazon deniz yunusu.

Arktik lemming, Argali, Armadillo, Asya fili, Asya sahte vampir yarasa, Asya aslanı, Asya kızıl tilkisi, Asya su aygırı, Asya çakalı, Asya yaban eşşeği. Avustralya dikenli karıncayiyen, Avocet, Azara zorro, Afgan tilkisi, Afrika altın kedisi, Ak dudaklı geyik, Alaca sansar, Amerika tapiri.

Amerikan kara ayısı, Araguaia nehir yunusu, Asya altın kedisi, Asya kara ayısı, Ak gözlü ötleğen, Aynak. Ak gerdanı ötleğen, Ak mukallit, Ağaç kamışçını, Alaca sinekkapan, Ardıç bülbülü, Alaca kuyrukkakan, Ak sırtlı kuyrukkakan, Alaca baykuş.

A Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri Listesi 2

Ak çaylak, Ak Kuyruklu Kartal, Ada doğanı, Ala doğan, Ak kuyruklu tropik kuşu, Ak pelikan, Alaca balıkçıl, Ak yanaklı kaz. Amerika altın yağmurcunu, Ak kanatlı kara ördek, Ak turna, Akça cılıbıt, Ak kuyruklu kız kuşu.

Avrasya çulluğu, Akdeniz martısı, Ada martısı, Ak kanatlı sumru, Ak karınlı ebabil, Alaca yalıçapkını, Alaca ağaçkakan, Ak sırtlı ağaçkakan, Avustralya kerkenezi, Asya cüce doğanı, Arı şahini, Amur doğanı, Amerika kerkenezi, Alaca küçük doğan, Ak kuyruklu çaylak.

Afrika siyah kartalı, Afrika guguk şahini, Afrika cüce doğanı, Ak başlı akbaba, Avustralya saksağanı, Avustralya maskeli baykuş, Avustralya pelikanı, Ağaç incir kuşu, Asya kısa parmaklı toygarı. Asma hortumlu böceği, Akdeniz hanımelikelebeği, Asya tipi eşek arısı, Asya dev eşek arısı, Acem çokgözlüsü, Afrika babul mavisi, Acem güzelesmeri, Ağaç kurdu.

A Harfi İle Başlayan İngilizce Hayvan İsimleri Listesi

Aardvark, Abyssinian, Adelie penguin, Affenpinscher, Afghan hound, African bullfrog, African bush elephant. African civet, African clawed frog, African forest elephant, African palm civet, African penguin.

Albatross, African tree toad, African wild dog, Ainu, Airedale terrier, Airedoodle, Akbash, Akita, Akita shepherd. Alabai, Alaskan malamute, Alaskan shepherd, Albacore tuna.

Aldabra giant tortoise, Alligator, Alligator gar, Alpaca, Alpine dachsbracke, Alpine goat, Alusky, Amazon river dolphin (pink dolphin), American alsatian. American bulldog, American cocker spaniel, American coonhound, American eskimo dog, American foxhound.

Antelope, American hairless terrier, American pit bull terrier, American pygmy goat, American staffordshire terrier. American toad, American water spaniel, Amur leopard, Anatolian shepherd dog, Anchovies, Angelfish, Angora goat, Ant, Anteater.

Appenzeller dog, Apple head chihuahua, Arapaima, Arctic fox,Arctic hare, Arctic wolf, Armadillo. Asian elephant, Asian giant hornet, Asian palm civet, Asiatic black bear. Aurochs, Aussiedoodle, Aussiedor.

Aye aye, Australian bulldog, Australian cattle dog, Australian kelpie dog, Australian labradoodle, Australian mist. Australian retriever, Australian shepherd, Australian terrier, Avocet, Axolotl.

A Harfi İle Başlayan Hayvanlar

Aşağıda kuşlar harinceki a harfi ile başlayan hayvanların açıklamalarını okuyabilirsiniz. Kuşlar için ayrım yapılıp daha aşağıda sunulmuştur. Bu başlık altında yukarıda sayılan onlarca hayvan isminin tamamı açıklanmayacak olup sadece birkaçına değinilecektir.

Akbaş

Akbaş, kökeni Türkiye olan ve geçmişi 3000 yıl öncesine dayanan bir tür çoban köpeğidir. Beyaz kürklüdür ve isminin anlamı da beyaz baş anlamına gelmektedir. Ülkemizin ulusal hayvanlarından biri olan Akbaşlar korum altındaki cinsler arasındasır. Sakin ancak tetikte olan bir cins olduğu için avcılıkta ve çoban köpeği olarak kullanılırlar. Birtakım canlıları doğal olarak düşman görmezler ve evcil bir hayvandırlar. Oldukça büyük bir cins köpek olan Akbaşların saf ırkını devam ettirebilmek için ülkemizde birçok çiftlik bulunmaktadır.

Amazon Nehir Yunusu

Amazon nehir yunusu pembe renkli bir tatlısu canlısıdır. Amazon havzasındaki nehirlerde yaşarlar. Yani Peru, Kolombiya, Bolivya ve Brezilya gibi ülkelerde yayılım gösterirler. Yağ oranları az olduğu için ılık ve sığ suları tercih ederler. Yaşlandıkça pembe renkli hale geldiklerinden pembe renkli yunus olarak da bilinirler. Tuzlu su yunuslarına oranla daha küçük boyutludurlar.

Alaska Kurdu

Alaska Malamutu olarak da bilinen bu tür Alaska’ya özgü bir Kurt cinsidir. Sibirya kurtlarına da benzemektedirler. Yerli halk olan İnuitler, alaska kurtalrını kızaklarını çekmeleri için yetiştirirler. Arkadaş canlısı, zeki ve enerji dolu bir türdür. Vakitlerini insanlarla ve yabancılara geçirmeyi severler. Bu yüzden bir koruma veya çoban köpeği gibi kullanılmazlar.

Alabay

Alabay’ın genleri, bu türün 5.000 yıldan fazla süredir var olduğunu gösteriyor. Genellikle Orta Asya Çoban Köpekleri olarak anılan Alabaylar, çok büyük bir cinstir. 5000 yıl öncesine kadar izlenebilirler ve tarihsel olarak keçiler ve koyunlar için bir bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Bugün, Alabaylar hala bir çoban köpeği olarak kullanılabilir, ancak aynı zamanda ailelerini ve göçebelerin mallarını korumaya yardımcı olmak için de kullanılırlar. Isırıkları çok güçlüdür ve Orta Asya’nın yanı sıra Rusya’da da ünlüdürler.

Afgan Tazısı

Bu köpekler aslen avlanma amacıyla yetiştirilir. Dünyanın en eski köpek ırklarından biridir, ancak şu anda dünya çapında çeşitli kurtarma barınaklarında bulunurlar. Yarış atları kadar hızlı oldukları bilinmektedir. Bu tazıları kaplayan kürk onları çok sıcak tutar, ancak tıraş da olabilirler. Afgan Tazıları, genellikle misk kokusu üreten ancak kötü kokulu olmayan koku bezlerine sahiptir.

Aye Aye

Aye Aye, Madagaskar’ın yağmur ormanlarında yaşayan bir Lemur türüdür. Bu tür sadece dünyadaki en büyük gece primatı değil, aynı zamanda en eşsizlerinden biridir. Görünüşünün tuhaflığından ilk keşfedildiğinde büyük bir sincap türü olduğu düşünülmüştür. Yerli halk tarafından kötü olarak simgelendiği için görüldüğü yerde öldürülürler. Bu yüzden nesli tükenme tehlikesi altındadır.

A Harfi İle Başlayan Kuşlar

Albatros

Dünyanın en geniş kanat açıklığına sahip kuş türü olarak bilinir. Eski bir denizcilik efsanesine göre albatros kuşu, denizde öldürülen ölü bir denizcinin ruhunu taşır. Albatros kelimesi Arapça olan  al-qadus ‘tan Portekizce’ye Amerika’daki meşhur hapishanenin ismi gibi Alcatraz olarak geçmiştir. Ordan İngilizce’ye albatross ve Türkçe’ye de albatros olarak geçmiş. Üreme mevsimi dışında, albatros kuşu neredeyse sürekli hareket halindedir. Tipik bir birey her yıl binlerce kilometre seyahat edebilir. Ayrıca seyehat ettirebilme gibi bir özellikleri de bulunmaktadır. Yeni Zelanda’ya uğrayan bir koloni her yıl 40 bin ziyaretçi çekmektedir.

Alaycıkuş

Geç saatlere kadar ötmeleriyle bilinen bir kuş türüdür. Hatta gece yarısına kadar öttükleri bilinmektedir. Başka kuşların ötüşlerini ve bazı böceklerin seslerini taklit edebilmektedirler. Charles Darwin’in Galapagos Adaları’nda incelediği türlerden biridir. Ayrıca çok satan Açlık oyunları serisinin 3. kitabı da alaycı kuş adıyla çıkmıştır.

Ardıç Kuşu

A harfi ile başlayan hayvan isimleri başlıklı yazımızda açıklayacağımız son tür olan ardıç kuşları, Avrupa başta olmak üzere Asya ve Kuzey Afrika’nın Akdeniz kıyılarında yayılım göstermektedirler. Ötücü bir kuş türüdür. Sürekli tekar eden ve kendine özgü şakımalarıyla tanınırlar. Dişi ardıç kuşu yerde kâse şeklinde çamur ve kurumuş otlardan bir yuva yapar. Mavi renkteki yumurtaları mor veya siyah beneklidir. En önemli besin kaynakları salyangozdur.

Sonraki yazı: N Harfi İle Başlayan Hayvan İsimleri – N İle Hayvan

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir