İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kırmızı Ataç İle Ev Sahibi Olmak – Bir Başarı Hikayesi

Kulağa imkansız gelen bir başlık olduğunun farkındayız. Zaten bunun bir başarı öyküsü veya başarı hikayesi olarak yayına almamızın sebebi de imkansız gibi görünmesi. Ancak yazının devamına kulak asacak olursanız bu fikrinizi hemencecik değiştirecek ve yeni evinizi, koltuğun üzerinde ayaklarınızı üst üste atmış bir şekilde canlandıracaksınız. Nasıl mı? İşte bunu basit bir kırmızı ataç ile başaran Kyle MacDonald’ın hikayesi. Ev sahibi olmak ile ilgili en şaşırtıcı başarı hikayelerinden birini okuyacak olmak üzere olduğunuzun farkına varın.

Kyle MacDonald 2005 yazında işsiz ve sıradan bir Kanadalıydı. Ancak bu, çocukluğunda oynadığı “Bigger, Better” oyununu kendine ilham kaynağı olarak görmesine kadar sürdü. 2005 yazında kırmızı bir atacı takas ederek bunun karşılığında daha değerli şeyler elde etmek için bir blog açtı. Bir yıl süren bu süreçte 14 takas yapmayı başaran Kyle, azmi ve rastlantılar sayesinde son adımda mutlu sona ulaştı.

İlk takasını Kanadalı iki kıza balık şeklindeki bir kalem karşılığında yapan Kyle, balık şeklindeki bu kalemi de aynı şekilde takasa açtı. Bu şekilde kapı tokmağı, kamp ocağı, jeneratör, bir evde 1 yıllık kirasız oturma gibi bir çok şeyle bir önceki takasını takas yaptı.

Daha sonra “Metalin Babası” sıfatıyla anılan Alice Cooper ile tanıştı ve ondan bir takılma sözü aldı. Alice Cooper ile takılmayı da takasa çıkaran Kyle Macdonald bunu da KISS grubunun motorlu bir kar küresiyle takas etti. Pek çok kişinin bu takasın çok kötü olduğuna dair yorumlar yapmasına karşın Kyle MacDonald bu küreyi 7 günde “Donna on Demand” filminde bir rol karşılığında takas etti.

Kyle tam Hollywood oyuncularından biri olacakken şehrinin tanıtımını yapmak isteyen Kanadalı bir belediye bunu bir fırsat olarak gördü ve Kyle MacDonald’ı arayarak şehirlerinde birkaç ev olduğunu ve bunlardan birini takas etmek istediğini söyledi. Bu takas teklifini de geri çevirmeyen Kyle, 14 takasın sonunda bir ev sahibi olmayı başardı.

Kyle Macdonald’ın sahip olduğu ev

Böylece 25 sentlik kırmızı bir ataç sayesinde güzel bir ev ve birçok yeni arkadaşa sahip olan MacDonald, daha sonra bu hikayesiyle Ted’de bir konuşma yaptı. Konuşmasını ise şu sözlerle bitirdi:

“İşte tüm bu olanlar insanların evet demesiyle başladı. Hadi bir şeyler yapalım! Hadi birlikte harekete geçelim ve neler olacağını görelim! Ve işte tüm bunlar kırmızı minik bir ataç ile başladı.”

İşte 25 sentten daha ucuz olan kırmızı bir ataç sayesinde ev sahibi olmayı başaran Kyle MacDonald’ın hikayesi böyleydi. Çoğunuzun aklında hala bir kırmızı ataç ile ev sahibi olmak fikrinin imkansız bir noktada yer aldığının farkındayım. Bu yüzden işleri daha çekici kılmak için MacDonald’ın ev sahibi olma yolundaki tüm takaslarını bir bir listeledim.

Kyle MacDonald’ın Ev Sahibi Olmak İçin Yaptığı Takas Listesi

1. 14 Temmuz 2005’te Vancouver’a gitti ve kırmızı bir ataç ile balık şeklinde bir kalemi takas etti.

2. Aynı gün Seattle’a gidip kalemi el yapımı bir tokmak ile takas etti.

3. 25 Temmuz 2005’te Amherst’e giderek kapı tokmağını bir kamp ocağıyla takas etti.

4. 24 Eylül 2005’te Kaliforniya’ya gitti ve kamp ocağını bir Honda jeneratör ile takas etti.

5. 16 Kasım 2005’te Maspeth, Queens’e gitti ve “anlık parti” için jeneratörün takasını yaptı: boş bir fıçı, fıçıları hamilinin tercih ettiği birayla doldurmak için bir IOU ve bir neon Budweiser işareti.

6. 8 Aralık 2005’te, Quebecli komedyen ve radyo kişiliği Michel Barrette ile anlık parti karşılığında bir Ski-Doo kar arabası için takas yaptı.

7. Daha bir hafta bile geçmeden, kar kızağını Şubat 2006’da Yahk, İngiliz Kolombiyası’na giden iki kişilik bir tatil planıyla değiştirdi.

8. 7 Ocak 2006 civarlarında Yahk tatilini eski bir karavanla takas etti.

9. 22 Şubat 2006’da karavanı MetalWorks müzik stüdyolarında bir albüm kontratı karşılığında takas etti.

10. 11 Nisan 2006’da albüm kontratını Phoenix, Arizona’daki bir evde kirasız olarak 1 yıl kalmak için Jody Gnant ile takas etti.

11. 26 Nisan 2006’da 1 yıllık kirasız oturma hakkını Alice Cooper ile bir öğleden sonra ile takas etti.

12. 26 Mayıs 2006’da buluşma hakkını KISS grubunun motorlu kar küresi ile takas etti.

13. 2 Haziran 2006’da kar küresini Donna on Demand filminde bir rol karşılığında Corbin Bernsen ile takas etti.

14. 5 Temmuz 2006’da, Saskatchewan, Kipling’de iki katlı bir çiftlik evi için film rolünü takas etti. Böylece Kyle MacDonald ev sahibi olmak için 14 takasın sonuna kadar sabırla 1 yıl çabalamış oldu.

Görüldüğü gibi imkansız denilen şeyler aslında imkansız değildir. Sadece adım atmadan hedefe ulaşmaya çalışmak bazı şeyleri erişilemez kılıyor. Bir kırmızı ataç ile aklı başında olan kimse bir evi takas etmez ama bu başarılı girişimcimiz araya farklı takaslar koyarak bunu başarıyor. Kendi yöntemiyle küçük bir atacı eve çevirmeyi başaran Kyle MacDonald, imkansız dediğimiz şeylerin güzel yolculuklar başlattığını bizlere hatırlatıyor. Bir kırmızı ataç ile ev sahibi olmak mı? Belki.

Buna benzer yazılar okumak için bizi takip etmeyi unutmayın. Esen kalın.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir